Швейцария откри своя нов суперкомпютър, наречен Alps – един от най-бързите в света – който се надява да помогне на страната да заеме първо място по надеждни решения за изкуствен интелект.
Университетът ETH в Цюрих официално откри Alps в Швейцарския национален суперкомпютърен център (CSCS) в Лугано, Южна Швейцария.
„Alps е израз на нашата визия за бъдещето, характеризиращо се със знания и напредък“, заяви министърът на икономиката, образованието и научните изследвания Ги Пармелин в речта си на площадката на CSCS.
През юни Alps беше класиран като шестия най-мощен суперкомпютър в света. По това време обаче той не беше напълно изграден и беше достигнал само 60 % от потенциала си.
Суперкомпютърът е разработен, за да отговаря на екстремни научни изисквания за данни и изчисления, и позволява по-пълноценно използване на изкуствения интелект.
Той е централна част от инициативата „за позициониране на Швейцария като водещ световен център за разработване и прилагане на прозрачни и надеждни решения за изкуствен интелект“, се казва в изявление на ETH Цюрих.
Андреас Краузе, ръководител на Центъра за изкуствен интелект в ETH Цюрих, заяви: „Alps дава възможност за обучение на сложни модели на ИИ за важни приложения, например в медицината и изследванията на климата.“
Националната метеорологична служба MeteoSwiss вече използва Alps, за да създаде модел за прогнозиране на времето с по-висока резолюция, който отразява по-добре сложната топография на Швейцария, състояща се от планини и долини.
Пармелин заяви на X, че Alps ще „открие нови хоризонти, ще разчисти пътя за бъдещето и ще постави Швейцария на първо място в областта на научните изследвания“.
Заместник-директорът на CSCS Микеле Де Лоренци заяви пред швейцарската информационна агенция Keystone-ATS, че на един лаптоп с търговска цел ще му трябват 40 000 години, за да извърши операциите, които Alps може да направи за един ден.
Суперкомпютърът е разположен в 33 шкафа на площ от 116 кв. м. | БГНЕС