Как и къде да влагаме парите си, за да ги спасим от инфлацията?

Българите не знаят как да защитят парите си от инфлацията, въпреки че разбират как тя стопява спестяванията им. Това е един от основните изводи от проучване за спестяванията на домакинствата у нас. Валентина Венева не слага парите си в банка, така както твърдят, че правят 84 на сто от българите.

Вместо това внася по 130 лева на месец в застрахователен продукт.

„Ако се случи нещо през тези 10 години, просто си застрахован, помага ти се, изплаща ти се – ортопедия хирургия. И 100 лв. се събират в моето джобче за мен. След 10 години на куп си взимаш тези пари – около 10 000 лева“, казва Валентина пред bTV.

Повечето хора обаче декларират, че предпочитат да оставят парите си на депозит, да ги вложат в имот или да ги оставят в чужда валута, както правеха по стар навик през 90-те години:

„Ако да кажем от 2021 година досега сме оставили 10 000 евро в „БурканБанк“, скрити някъде, ще видим ситуация, в която сме загубили 1700 лв. от тези 10 000 лв. заради натрупаната инфлация“, обяснява икономистът Стоян Панчев.

Според икономисти покупката на имот в големите градове е покрила инфлацията. Инвестициите в злато, сребро и акции пък са почти непознати за българите, показват анализите. От българската фондова борса обаче отчитат ръст на тези, които купуват акции и имат доходност.

„Доста добра е в сравнение с банковите депозити. Доходността средно за 12 месеца е около 15 процента, но инвеститори, които са по-професионални, по-агресивни – могат да постигнат доходност и над 50%“, посочва изпълнителният директор на БФБ доц. д-р Маню Моравенов.

Тези, които за първи път проявяват интерес към акциите, експертите съветват да се обърнат към консултант, с който да изберат колко, в какво точно и колко рисково са склонни да инвестират.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *