Преди около 10 години Саня Найдовска си проправя път в света на изкуствата. Подхожда към работата си с прецизност, творчество и организираност.
Саня, родена в Северна Македония, днес работи като Началник отдел “Развитие” в Studio Drift, специализирано в хореографски скулптури и кинетични инсталации. Студиото е базирано в Амстердам, основано от Ралф Наута и Лонеке Гордийн през 2007 г. Оттогава то е спечелило многобройни награди.
Найдовска разказа в интервю за БГНЕС своята работа и вдъхновение.
БГНЕС: Защо реши да се занимаваш с модерно изкуство и как започна работата ти в Studio Drift?
Саня: Цялата ми фамилия – дядо, чичо, баща ми, всички са архитекти. Аз изучавах архитектура в Македония. Когато сестра ми се премести в Амстердам, разбрах за Художествената академия Ритвалт. Реших да се откажа от архитектурата и живота в Скопие и се преместих там. Занимавах се с дизайн и работих известно време в сектора, но случайно разбрах за Drift Studio от познат, който работеше при тях. Те търсеха човек за позицията асистент-производство за един мащабен проект. Кандидатствах, приеха ме, а останалото е история…
БГНЕС: Характерно за вашата работа е използването на най-модерните технологии. В кои държави и градове представяте проектите си?
Саня: Вдъхновението на Drift винаги идва от природата. Чрез технологията ние позволяваме на публиката да се докосне по нов начин до нея. Студиото съществува от почти 20 години. До 2018 г. Имахме много частни клиенти. Моят първи проект беше представен в Дубай, а много скоро след това отидохме в Китай, където работихме с Louis Vuitton. Последваха Белгия, САЩ и други държави. Общо взето сме представени на всички континенти.
През 2018 г. Представихме собствена изложба в Градския музей на Амстердам и оттогава сме фокусирани повече върху изложби по света, включително подвижна такава, която “пътуваше” из Брюксел.
БГНЕС: Един от уникалните примери за модерното изкуство на Studio Drift е представлението в Ню Йорк със стотици дронове през 2023 г. Какво можеш да ни разкажеш за него?
Саня: Проектът се базира на алгоритми, които управляват дроновете, така че те да летят като ято птици и да се движат по определен начин. Един дрон прави конкретно действие, а другите около него реагират и си взаимодействат помежду си, отиват на нови позиции.
Дебютът беше направен в Амстердам, но най-големият спектакъл беше с 1000 дрона над Сентрал парк в Ню Йорк. Процесът беше много труден, но накрая успяхме и огромна маса хора се докоснаха до това изкуство.
Studio Drift се готви да направи следващата голяма стъпка – собствен музей в Амстердам. Той ще отвори врати през 2025 г. В реновираната историческа сграда Van Gendt Hallen, която се намира в центъра на нидерландската столица.
Саня сподели, че вълнението е завладяло целия екип на Drift.
“От години работим за намирането на правилната сграда, която да бъде подходяща за нашите произведения. Музеят ще бъде разположен на 8 хиляди кв. М. Там ще бъдат показани 18 от проектите на Drift, 2 от които за първи път ще бъдат видени от широката публика“, сподели тя. | БГНЕС