Телескопът на НАСА откри галактика във формата на въпросителна

НАСА е заснела ново изображение на галактически куп с форма на въпросителна, който се намира на светлинни уши от нас и който според астрономите може да ни научи за миналото на собствената ни галактика.

Телескопът на НАСА откри галактика във формата на въпросителна - Любопитно  - Vesti.bg

В прессъобщение, разпространено от организацията в сряда, 4 септември, изследователите обявиха, че космическият телескоп „Джеймс Уеб“ е използван за заснемане на по-ясни изображения на две далечни галактики, които образуват форма на въпросителен знак, когато са в двойка с трети галактичен куп, известен като MACS-J0417.5-1154.

Тази прашна червена галактика вече е била заснета от космическия телескоп „Хъбъл“ на НАСА, но изследователите са използвали и телескопите „Уеб“, и „Хъбъл“, за да направят нови снимки. Според НАСА астрономите са използвали MACS-J0417.5-1154 като своеобразна лупа, тъй като тя е толкова голяма, че изкривява тъканта на пространство-времето.

„Това позволява на астрономите да видят подобрени детайли в много по-отдалечени галактики зад клъстера. Същите гравитационни ефекти, които увеличават галактиките, обаче причиняват и изкривяване, в резултат на което галактиките изглеждат размазани по небето на дъги и дори се появяват многократно“, пише НАСА в съобщението си за пресата. „Тези оптични илюзии в космоса се наричат гравитационно обективиране.“

Заради тези изкривявания изследователите твърдят, че заснетата от телескопа галактика взаимодейства със спирална галактика (също открита преди това от Хъбъл), а „необичайното“ увеличение и изкривяване на двете галактики създава впечатлението, че те се появяват многократно в горната част на въпросителната.

Според НАСА това необичайно изкривяване се нарича „хиперболична пъпна гравитационна леща“ и е свързано с „особено, рядко срещано подреждане между далечните галактики, лещата и наблюдателя“.

„Знаем само за три-четири случая на подобни конфигурации на гравитационни лещи в наблюдаемата Вселена, което прави това откритие вълнуващо, тъй като демонстрира мощта на Webb и предполага, че може би сега ще открием още такива“, казва астрономът Гийом Депре, член на екипа, представящ резултатите от Webb, от университета „Сейнт Мери“ в Канада.

От НАСА допълват, че точката на въпросителната е несвързана галактика, която просто се е оказала „на правилното място и пространство-време, от наша гледна точка“.

Организацията отбеляза, че тези изображения и данни са получени като част от проучване на случай, за да се определи колко добре инструментът Webb NIRISS (Near-Infrared Imager and Slitless Spectrograph) може да събира информация за звездни формации на милиони светлинни години разстояние, а въпросителната точка е „готино“ допълнение.

„Това е просто страхотен външен вид. Подобни невероятни изображения са причината да се занимавам с астрономия, когато бях млад“, каза водещият астроном Марчин Савицки от университета „Сейнт Мери“.

„Знанието за това кога, къде и как се формират звездите в галактиките е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на галактиките в историята на Вселената“, допълва колегата му Висенте Естрада-Карпентър.

Според Естрада-Карпентър двете галактики, забелязани чрез MACS-J0417.5-1154, са в ранен стадий на взаимодействие помежду си, което вероятно е резултат от техния сблъсък.

„Тези галактики, наблюдавани преди милиарди години, когато звездообразуването е било в своя пик, са подобни на масата, която би имала галактиката Млечен път по това време. Уебб ни позволява да проучим какъв би бил периодът на младост на нашата собствена галактика“, допълва Савицки.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *