Когато мислите за мафията, какво ви идва на ум? Може би фигура като Ал Капоне или сцена от „Кръстникът“? Но какво да кажем за Великобритания? Страната има изненадваща връзка с мафията, която датира още от времето на контрабандата. В този материал ще разгледаме по-отблизо тази връзка, която продължава и днес.
(Във видеото може да научите повече за: От първо лице: Как функционира японската мафия Якудза)
20-те години на миналия век
20-те години на ХХ век започват с влизането в сила на 18-ата поправка на Конституцията на САЩ. С нея се забранява производството, продажбата и транспортирането на алкохол в Съединените щати. Макар да е имала за цел да спре вредното въздействие на опияняващия алкохол върху обществото и отделните хора, забраната е имала няколко непредвидени последици.
Една от тях е създаването на организирана престъпност в Америка.
Преди това сицилианската мафия е действала в някои градове на САЩ, но престъпните ѝ дейности са били ограничени и некоординирани. Нарастващото търсене на забранения алкохол обаче дава на мафията изгодна възможност да утоли жаждата на страната. Тя бързо се превръща в стройна операция, включваща рекет, подкупи, сплашване и насилие.
Освен с местна контрабанда на алкохол по суша, мафията се занимава и с търговия с ром. Това е незаконно транспортиране на алкохол по водни басейни.
Алкохолът е внасян от британски контрабандисти, както и от такива в Канада и Мексико. Сред известните клиенти на този контрабанден алкохол са „кралят на контрабандистите“ Биг Бил Дуайър, Чарлз „Лъки“ Лучано и Ал Капоне.
Причината е проста. Незаконният контрабанден алкохол, произведен в САЩ, често е бил с лошо качество – „луна“ или „джин от вана“. Затова пък можело да се печелят добри пари от продажба на истинско шотландско уиски и други автентични питиета.
Британските контрабандисти доставяли алкохола до Карибския басейн, а след това го транспортирали до източното крайбрежие на САЩ и Ню Орлиънс.
Ключова фигура в търговията с ром е Уилям „Бил“ Маккой, бивш търговски моряк, който пренася уиски от Насау на Бахамите до САЩ, докато не е заловен през 1923 г. Продуктът му бил толкова добър, че станал известен като „истинския Маккой“.
Бреговата охрана на САЩ предприема действия за ограничаване на търговията с ром. Въпреки това тази практика продължава до ратифицирането на 21-вата поправка през декември 1933 г. Тя отменя 18-ата поправка и слага край на забраната.
Крей и мафията
Бързо се пренасяме в Лондон през 60-те години на миналия век, където близнаците Крей, Рони и Реджи, управляват престъпно предприятие в Ийст Енд, известно като „Фирмата“.
Крей не са били чужди на пресата и са управлявали „Сарая на Есмералда“. В този модерен нощен клуб в Уест Енд са гостували Джуди Гарланд и Франк Синатра (за когото се носят слухове, че е свързан с мафията).
Като се има предвид високопоставеният им статут, може би не е изненадващо, че Крейс са пресекли пътя си с мафията. Всъщност те сключват съюз с Комисията – ръководния орган на мафията.
Кубинската революция от 1959 г. слага край на използването от мафията на нощните клубове в Хавана като съдове за пране на пари. Следващата им цел е Лондон, а Крей се смятат за полезни партньори за установяване в града.
Това довежда Рони и Реджи до контакт с Майер Лански, който е сътрудник на Лъки Лучано, и с филаделфийския престъпен бос Анджело „Нежния Дон“ Бруно. Комуникацията между тях е улеснена от актьора Джордж Рафт, звезда от оригиналния филм „Белязаният“ (1932 г.).
По-късно съюзът се разпада. Въпреки това в края на 60-те години Рони пътува до САЩ, за да се срещне с мафиотски босове в Чикаго и Лас Вегас. По време на пътуването си той се среща с Лански и според сведенията разглежда имение във Вегас, снабдено с клетка за тигри, в която нещастните жертви са били хранени от котешкия обитател, преди да бъдат хвърлени от язовира Хувър.
И накрая, никоя дискусия за Великобритания и мафията през този период не би била пълна, ако не се спомене Бърт „Батълс“ Роси, известен британски гангстерски бос, който се запознава с Рони Крей в затвора през 50-те години.
По-късно Роси се запознава с Анджело Бруно и Карло Гамбино, ръководител на нюйоркската престъпна фамилия Гамбино. Освен всичко друго, Роси работи като насилник на мафията и има частична заслуга за въвеждането на мафията в Лондон.
Мафията и Великобритания днес
Организираната престъпност все още е активна в световен мащаб, като се е развила, за да се възползва от технологиите и по-сложната трансгранична търговия.
Макар че мафията вече не действа в САЩ в същия мащаб, както в периода от 30-те до 60-те години на ХХ век, връзките между сицилианската мафия и нейните нюйоркски колеги остават. Италианските мафиоти се занимават с пране на пари и търговия с наркотици, като Великобритания е ключов център за тяхната дейност.
Има и случаи на американски мафиоти, които се преместват във Великобритания, за да се укриват в градове и предградия в страната.
Така че, въпреки че Великобритания рядко се споменава в историческите дискусии и културните представи за мафията, връзките са дълбоки и продължават и до днес.
Не пропускайте най-важните новини – последвайте ни в Google News Showcase