През последните години ракът на простатната жлеза е пандемия сред мъжете над 50-годишна възраст. Това заяви в интервю за БГНЕС акад. проф. д-р Чавдар Славов, дмн, един от най-известните български уролози.
Той беше дългогодишен директор на Клиниката по урология с извършване на специфична дейност по андрология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“.
Акад. Славов цитира данните от последната световна статистика, която е от 2022 г. Тя показва, че ракът на простата е на първо място заедно с рака на белия дроб при мъжете. В цялата човешка популация той е четвъртият най-разпространен вид рак. В момента от рак на простатата в света имаме заболели 1 467 000 души, от тях са починали 396 000.
В България имаме между 2500-3000 новозаболели, според данните, с които той разполага.
„От 2010 г. в България има профилактични прегледи за мъже над 50 години, които имат право и по Здравна каса веднъж в годината да си правят туморен маркер. Това е кръвна проба или простатно-специфичен антиген (PSA), който дава първите сигнали за наличието на такъв процес. По-малко от 50% мъжете имат симптоми, когато имат рак на простатата. Целта е да се хване рано заболяването, защото когато е рано диагностицирано, излекуването е буквално на 100%“, подчерта акад. Славов.
Той припомни, че преди четири години в ИСУЛ е създаден център за съвременна диагностика и лечение на туморите на простатата. „Благодарение на помощта и разбирането на Министерство на здравеопазването и на тогавашния министър Кирил Ананиев получихме целева субсидия и създадохме този център. В него въведохме за пръв път т.нар. брахитерапия с ниска мощност на дозата“, заяви урологът.
Той обясни, че това е иновативен метод при ранните форми на рака на простата. В САЩ 20% от пациентите се лекуват именно по този начин, включително известни личности от бизнеса и политиката. При брахитерапията не се извършва операция, а с него се постига 96% пълно излекуване.
Екипът, който работи в ИСУЛ, се ръководи от доц. Еленко Попов. В него участват медицински физици като Катя Сергиева и Добромира Стоева, медицинската сестра Попова, лекар-лъчетерапевт д-р Кашчиев. Много важен е и анестезиологичният екип, защото това се извършва по специален софтуер, включващ изкуствен интелект. „Пациентът трябва да бъде абсолютно стабилен, за да не се измести поставянето на радиоактивните зърна директно в простатната жлеза, които облъчват само нея, но не са вредни за околните. В рамките на 6 до 8 седмици туморът изчезва. Това се контролира с помощта на определени изследвания. Ние разполагаме с диспансери и другите звена, които са необходими за тази мултифункционална дейност – онкологична клиника, клиника по медицинска онкология и клиника по лъчетерапия“, обясни акад. Славов.
Пациентите трябва да доплатят единствено около 2500 лева за консумативи, а останалите неща се поемат частично от Здравната каса, и частично от Министерството на здравеопазването. „За сравнение цената на подобно лечение в Западна Европа е 20 000 евро. Нашите пациенти са облагодетелствани“, уточни урологът.
Центърът в ИСУЛ предлага още съвременно лечение на бъбречно-каменната болест. „Клиниката е единственият референтен център за извършването на операции на мъжката уретра. С въведените от мен методи преди години успяхме да влезем в първата десетка в света като държава и клиника, която извършва подобен род операции“, подчерта акад. Славов, който от края на тази седмица вече не е начело на Клиниката по урология. „Важни са пациентите, вече три години имаме отлични резултати, сравними с всички световни стандарти“, каза той, добавяйки, че неговите последователи ще продължат да развиват клиниката.
Акад. Славов призова българските мъже да живеят по-здравословно, да не прекаляват с вредните привички, да избягват тлъстите храни, да подържат нормално тегло, да имат здравословен сексуален живот и най-вече да правят периодично прегледи. „Въведохме профилактичните прегледи още през 2010 г., но за съжаление не всеки мъж се ползва от тази привилегия. Има известен страх при българския мъж, но той се преодолява с по-ранните прегледи“, заяви акад. Чавдар Славов. І БГНЕС