Бъдещето на Марс се крие в почвата

Учени от Германския аерокосмически център (DLR) обясниха защо марсианската почва има необичайно твърда структура. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Geophysical Research Letters.

Установено е, че температурата в горните слоеве на марсианската повърхност води до образуването на солни „килими“, които се втвърдяват с времето. Този процес създава слой кора на дълбочина около 20 сантиметра и влияе върху физическите свойства на марсианската почва.

Апаратът HP3, известен също като Марсианската къртица, е проектиран да пробива до пет метра под повърхността, но в крайна сметка достига дълбочина само от около 40 сантиметра. Но дори и на тази дълбочина стана възможно да се съберат значителни данни за топлинните колебания и топлинната дифузия на почвата. Измерванията се извършват непрекъснато, като се записват данни за деня и сезоните на Марс.

Анализът на тези данни показа, че температурата на повърхността варира между 5 и 7 градуса по Целзий през деня, което е само малка част от температурните разлики на самата повърхност, достигащи от 110 до 130 градуса по Целзий. Учените отбелязват и сезонни колебания от 13 градуса по Целзий, което потвърждава, че марсианската почва има отлични топлоизолационни свойства. Тези свойства значително влияят върху физическите характеристики на почвата, включително топлопроводимостта, еластичността и способността на почвата да предава сеизмични вълни. Учените също така отбелязаха влиянието на температурата върху химичните процеси, включително образуването на саламура, което може да повлияе на възможни микробиологични процеси. Получените резултати са важни за бъдещото изследване на Марс и подготовката за пилотирани мисии. Познаването на структурата и свойствата на марсианската почва също ще помогне в разработването на нови инструменти за изучаване и адаптиране на технологии за работа на Червената планета, предава БГНЕС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *