От Древния Рим през различните спа курорти до японските онсен – кисненето в топла вода от векове е начин човек да се отърси от умората, стреса и да отпусне мускулите си. Независимо дали го практикуваме в балнеокурорт или във ваната вкъщи, винаги ще имаме поне няколко ползи от тази дейност.
Вечерен ритуал
Приглушена светлина, ароматни свещи, топлата вода с разтворени етерични масла в нея – едва ли има нещо по-отпускащо преди сън от топлата вана. Ако привикнем да я практикуваме поне веднъж седмично, организмът ни постоянно ще се настрои на по-забавени обороти и ще се подготви за сън.
Прогонване на тревожността
Времето, което прекарваме в топлата вана, е своеобразна медитация за ума ни. То е благотворно за психическото ни здраве, защото прогонва от мислите ни стреса, тревогите ни се отдалечават, гневът ни се уталожва, а нервната ни система влиза в състояние на покой.
Отпуска мускулите
По-високата температура на водата стимулира циркулацията на кръвта, като по този начин до мускулите достигат повече хранителни вещества и кислород. Схванатите мускули се отпускат, а еластичността на тъканите се повишава.
Подобрява състоянието на кожата
Топлината отваря порите и прави по-лесно почистването на кожата, освен това успокоява раздразнената и зачервена кожа. Ако имаме суха кожа, е препоръчително водата да не е прекалено гореща. След излизането от ваната трябва леко да подсушим и още на влажна кожа да намажем подхранващ лосион.
Отпушва носа
Запушеният нос може да се дължи на различни причини – от настинка до алергия. Топлината, когато взимаме гореща вана, стимулира кръвоносните съдове в носа и лицето, и отпуша синусите, пишат още Byrdie,цитирани от lifestyle.bg.