Стресът може да бъде много опасен. Виктория Читлова, психиатър, психотерапевт и лектор дава ценни съвети какво трябва да се знае за това състояние.
Стресовите фактори са външни събития, които влияят на емоционалния ни фон, а често и физически.
„Фактор на стрес може да бъде уволнение, раздяла, смърт на близък човек, бедствия и др.“, обяснява д-р Читлова. Под остър стрес специалистите разбират каскада от физиологични процеси – учестен пулс, повишено кръвно налягане, преразпределение на кръвотока и функцията на органите. Всички тези реакции са предназначени да мобилизират тялото ни за преодоляване на трудностите.
„Това състояние, като правило, не трае дълго, има адаптивен характер и се счита за здравословно!“ – подчертава д-р Читлова.
Тя отбелязва, че можем да изпитаме стрес не само от негативни събития, но и от много приятни и радостни. Това е нормална реакция.
Опасен за здравето е дистресът – физиологично състояние на продължителен стрес, при което започват да отказват органи и системи, което увеличава риска от развитие на тревожни, депресивни и соматични разстройства. Настроението на човек не само се нарушава, работоспособността му намалява, но и имунната му система е отслабена, метаболитните процеси се нарушават, настъпва дисбаланс в хормоналната система.
„Не избягвайте стреса! Да, това е невъзможно. В противен случай бихме били принудени да живеем в информационен и социален вакуум, да избягваме всякакви промени и събития в живота. Въпреки че това също води до стрес. Трябва да приемем факта, че винаги сме потопени в условия на несигурност и няма измъкване от това“, съветва Виктория Читлова.
Но как се справяте със стреса?
На първо място е важно да станете активен участник в живота си и да се стремите да го контролирате.
Има и два подхода за регулиране на стреса, важно е да имате предвид и двата:
Физиологични: трябва да нормализирате съня и храненето, работното натоварване, редовно да се занимавате с физически упражнения, които са удобни и ефективни за вас.
Значение: да разпознавате дискомфорта и проблемите в живота си навреме и целенасочено да ги решавате, а не да избягвате или да си „затваряте очите“. В противен случай стресът ще стане хроничен.
„В ежедневието често се говори за „борба със стреса“. Искрено вярвам, че не си струва да се бориш с него, тоест да го избягваш! Като естествена реакция на тялото към случващото се, трябва да го слушате, да разпознаете причините и да вземете мерки за подобряване на ситуацията. Стресът е наш информатор и помощник, тъй като допринася не само за оцеляването, но и за развитието”, заключи Виктория Читлова.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня