Картина на Рене Магрит бе продадена на търг за над 121 млн. долара

Картина на Рене Магрит, изобразяваща слабо осветен уличен пейзаж, бе продадена за повече от 121 млн. долара на търг на Christie’s в Ню Йорк във вторник. Продажната цена надхвърли прогнозната стойност от 95 млн. долара и счупи рекорда на аукционната къща за творба на художника сюрреалист, съобщава CNN.

Като една от най-големите картини в поредица от 27 творби, озаглавени L’empire des lumières („Империя на светлината“), платното от 1954 г. е добре познато сред експертите по изкуство от 20 в. със своя мащаб, безупречно състояние и фини детайли.

Аукционната къща описа творбата като „перла в короната“ на колекцията на бившия ѝ собственик – покойния американски интериорен дизайнер Мика Ертегун, част от която беше продадена във вторник. На търга бяха представени и картини на други съвременни гиганти като Ед Руша и Макс Ернст.

Творбата изобразява къща с една-единствена улична лампа отпред. Пламъкът от лампата осветява цялото платно, включително тъмните дървета – почти черни на цвят – на преден план, а изображението се отразява над воден басейн. Над уличния пейзаж светлосиньото небе, осеяно с пухкави бели облаци, се простира до горната част на платното.

Картината се оценява високо заради уникалната ѝ способност да съпоставя нощен пейзаж и дневна светлина – сюрреалистичен мотив, който Магрит изследва в пейзажните си картини в продължение на почти две десетилетия.

Източник: X@Christies

„Мотивът е един от малкото наистина емблематични образи в изкуството на 20 век и в картината, особено небето и трептящата светлина на преден план“, казва Макс Картър, заместник-председател на Christie’s за изкуството на 20 и 21 век, в имейл до CNN преди продажбата, добавяйки, че творбата има „необикновено излъчване на живо“.

Продажната цена, която надхвърли прогнозните стойности, бележи светъл лъч на фона на забавянето на световните продажби на творби на изкуството и на пазара на изкуство, белязан от икономическа несигурност.

„Когато на пазара се появят икони, те създават своя собствена пазарна динамика“, казва Картър.

В продажбата бяха включени две други творби на Магрит: картините La cour d’amour и La Mémoire, които бяха продадени съответно за 10,53 млн. долара и 3,68 млн. долара.

Натюрморт на 87-годишния британски художник Дейвид Хокни достигна цена от над 19 млн. долара.

Според проучването на Art Basel и UBS – 2024 Survey of Global Collecting – продажбите на публични търгове на Christie’s възлизат на 2,1 млрд. долара през първата половина на тази година. Това е с 22% по-малко спрямо същия период на миналата година и бележи втора поредна година на спад на продажбите през първото полугодие.

Въпреки това през 2024 г. Christie’s отбеляза някои повишения, включително в продажбите на азиатско изкуство, както и при общите онлайн продажби, които от 2023 г. насам отбелязват годишно увеличение от 3% в глобалния дял на офертите.

В понеделник картината „Водни лилии“ на Клод Моне бе продадена на търг на Sotheby’s за 65,5 млн. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *