Възходът на националсоциализма в Германия през 20-те години на ХХ век и последвалата диктаторска власт на Адолф Хитлер довеждат до това нацистите да преобразят страната в съответствие със своята политическа и културна идеология.
Убийственият им режим е добре документиран, но не толкова известен е опитът им да предефинират Коледа. Йерархията на нацистката партия обявява празничния сезон за фантазия, която трябва да бъде премахната. Те го преосмислят като неоезически празник, украсявайки го с нацистка символика и антисемитска пропаганда. Всъщност Хитлер се опитва да премахне Христос от Коледа.
Още през 1914 г. германските военни използват празничния сезон за пропагандни цели.
Седем години по-късно в една мюнхенска бирария Адолф Хитлер, новоназначеният лидер на нацистката партия, произнася коледна реч пред 4000 привърженици, по време на която осъжда „страхливите евреи за това, че са пречупили световния освободител на кръста“ и се заклева „да не се успокои, докато евреите… не легнат разбити на земята“.
Въпреки че празнуването на Коледа в нацистка Германия е разрешено, режимът използва случая, за да популяризира националистическата пропаганда и антисемитизма. Нацистите постигат това по няколко различни начина.
След като Хитлер получава властта през 1933 г., нацистите буквално се опитват да извадят Христос от Коледа. Еврейският произход на Исус и отбелязването на раждането му като еврейски Месия противоречат на самата същност на нацистката идеология.
С разрастването на нацистката партия се правят опити за „нацифициране“ на Коледа. Хитлер иска да промени начина, по който германските граждани празнуват празничния сезон. Но това се оказва предизвикателство.
Германия е вярваща християнска нация. В тази страна са се зародили много от ценните юлски традиции, като адвентните календари, коледните елхи и все по-популярния коледен пазар.
Нацистите са знаели, че не могат да изкоренят напълно Коледа. Затова се заемат да я преработят по свой образ и подобие.
Първоначално нацистите се опитват просто да възприемат Коледа. Представители на партията спонсорират сезонни тържества и се появяват заедно с Мария и Йосиф във възстановки на Рождество Христово.
В циничен ход за по-нататъшно отъждествяване на националсоциализма с Коледа в общественото съзнание нацистите създават ежегодната си кампания Winterhilfwerke – дарителска акция за финансиране на благотворителни дейности, контролирани от Националсоциалистическата служба за защита на народа (NSV).
Кампанията Winterhilfwerke е създадена в началото на Голямата депресия. Хиляди членове на нацистката младеж и служители са привлечени да събират пари от името на NSV.
Хитлерюгендите са натоварени с ръчната изработка на коледни подаръци за населението, както и за служещите в армията.
В знак на лоялност коледни подаръци се раздават и на нацисткото ръководство. Тази мащабна програма за зимни социални грижи не успява да отклони вниманието от факта, че мнозина все още възприемат Коледа като фундаментално християнски празник. Необходими са били други мерки, за да се убеди обществото в обратното.
Нацистите започват да пропагандират идеята, че Коледа всъщност се корени в езическото минало на Германия и че първоначално е празнувала предполагаемото наследство на арийската раса.
Нацистите дори се опитват да преместят датата на Коледа на зимното слънцестоене и се опитват да преосмислят Свети Николас като Вотан (Один), древногерманското божество.
В много домове украсата на коледната елха е заменена със символи на нацисткия режим. Върху играчките често се рисувал орел, стиснал свастика.
Образът на Хитлер присъствал навсякъде. Неговият бюст е възпроизвеждан и като балон, който се поставя на видно място на семейната коледна елха.
На мястото на звездата, увенчаваща елхата, се появявала блестяща свастика – символ на нацистката мощ, която контролирала поданиците на партията.
Междувременно войниците на терен празнували, както могат. При всички опити на режима да потисне коледните обичаи само една нацистка традиция оцелява до края на Третия райх: „Възвишената нощ на ясните звезди“ на Ханс Бауман („Hohe Nacht der klaren Sterne“). Забранена през 1945 г. като нацистка пропаганда, нацистката коледа продължава да се пее от семействата и през 50-те години на ХХ век.