Международен ден без тютюнопушене

За първи път денят се отбелязва през 1977 г. в САЩ. Оттогава ежегодно, по инициатива на Американската общност за борба с рака се организира кампания срещу тютюнопушенето, която дава възможност на милиони хора по света да се откажат от пушенето, поне за един ден, а понякога и завинаги.

Борбата с никотина продължава. Всеизвестно е, че тютюневите изделия водят до пристрастяване и увреждат човешкото здраве. Те убиват повече от половината от своите потребители. Ако през 20 век тютюневите изделия са причинили 100 милиона умирания по света, то през 21 век по данни на СЗО, тази цифра ще достигне до 1 милиард. Ако се запази тенденцията за увеличаване на тютюневите изделия, през 2030г. се очаква 5,6 мил. души да загубят живота си заради тях. Тази цифра ще представлява 70% от всички умирания за година.

По настоящем този ден се отбелязва в много държави по света и се чества официално и от Международния съюз за борба с рака (UICC).

В България, 34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи (по предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на НЦОЗА), а тютюнопушенето, като рисков фактор за здравето води до сърдечносъдови, ракови, белодробни, мозъчни и други тежки заболявания.

По данни получени през 2020 г. остава проблемът с тютюнопушенето сред подрастващите продължава да е актуален. Резултатите от изследването показват, че 26.3% от анкетираните са правили опити да пушат цигари, с незначителен превес на момичетата (26.8%) над момчетата (25.6%). Почти всяко пето дете е настоящ пушач, като относителният дял на момичетата е малко по-висок (17.3% срещу 16.4%). Разпределението по възрастови групи показва, че тютюнопушенето е много по-разпространено сред 15-19-годишните (31.4%), отколкото сред тези на 10-14 години (4.0%). Сред пушачите и в двете възрастови групи преобладават момичетата, макар и незначително.

На този ден, Министерството на здравеопазването, чрез Регионалните здравни инспекции призовават всеки пушач да се опита да постави началото на отказване на тютюнопушенето в името на собственото си здраве, както и здравето на близки и приятели, които присъстват в обкръжението му като пасивни пушачи.

По повод на Международния ден без тютюнопушене в актовата зала на ПГЛПТ се представи презентация „Ако не аз – кой, ако не сега – кога?“.

Както се казва в презентацията:

Тютюнопушенето е война, която няма как да спечелите…

В нея има само какво да изгубите…   – … изборът е Ваш!!!

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *