Откриха входа на подземния свят

Хората от племето сапотеки вярвали, че знаят къде се намира подземният свят: под краката им в древния мексикански град Митла. Въпреки, че съществуването на пещери и камери под града и под църквата „Сан Пабло“ е записано от монах от XVII в., съвременните изследователи никога не са успявали да ги открият. Сега обаче археолозите са все по-близо до това да докажат, че такъв лабиринт действително съществува.

Проектът ARX, в сътрудничество с Националния институт по антропология и история на Мексико използва нови технологии, за да разкрие древните тайни на града. Екипът вече е започнал да документира доказателства за наличието на тунели под Митла – градът, който сапотеките са познавали като „мястото на мъртвите“, пише Chronicle.bg.

Тунелите на Митла

Както проектът ARX неотдавна публикува на своя уебсайт, резултатите от разследването им през 2023 г. изглеждат изключително обещаващи. Екипът е използвал „радар за проникване в земята, електрическа и сеизмична томография“, за да потвърди „съществуването на мрежа от неоткрити досега подземни камери и проходи“ в археологическия обект Митла в Мексико.

Техните открития се основават на миналогодишните изследвания на обекта, които разкриха „голяма празнина под църквата Сан Пабло“. Сега археолозите са потвърдили по-ранните резултати и са разширили зоната на търсене и на други места.

„Резултатите от 2023 г. потвърждават съществуването на значителни подземни аномалии (тунели или камери) под църквата на археологическия обект, на мястото, където според колониалните свидетелства и местните устни предания се е намирал входът към подземния лабиринт на Митла“, казва основателят на проекта Марко Вигато. И продължава: „Освен това през изследователския сезон през 2023 г. значително се разшири зоната, проучена с геофизични методи, за да се включат групата Адоби, групата Аройо и южната група на археологическия обект. Във всички тези групи бяха открити значителни геофизични аномалии, които могат да съответстват на подземни кухини като гробници или коридори.“

Всъщност последните открития, които проектът е събрал в кратък документален филм, изглежда потвърждават отдавнашните вярвания, че Митла е построена върху подземен лабиринт. Народът на сапотеките е вярвал, че тези змиевидни тунели са вход към подземния свят.

„Мястото на мъртвите“: Непреходната легенда 

Този народ се появява преди около 2500 години и основава селище в Митла около 900 г. пр. н. е. Селището става известно като „мястото на мъртвите“, а древните мезоамериканци вярват, че тунелите и пещерите под града водят към подземния свят, известен като Лиобаа. Поради тази причина Митла се превръща в погребално място за сапотекските крале и висши жреци.

Когато испанците пристигат през XVI в., те разрушават древните сгради, за да построят католическа църква. Така се появява църквата „Сан Пабло“ върху руините на най-свещения храм.

Слуховете за подземния свят обаче продължават.

Когато през XVII в. отец Франсиско де Бургоа посещава мястото, документира видяното и наученото. Той пише, че градът се намирал над подземен лабиринт, който включвал подземни камери, използвани като гробници за висши жреци и крале. В него има и особено дълбока камера, в която сапотеките хвърляли човешки жертви.

Но Бургоа твърди, че испанците са запечатали тези камери.“Любопитни и ревностни хора и прелати се опитаха да разсеят тези невежи вярвания“, обяснява той. „Те се спуснаха през няколко стъпала с много хора, носещи запалени факли и лампи, докато не се натъкнаха на многобройни контрафорси, наподобяващи улици. Неприятната миризма беше много силна. След кратко разстояние, страхувайки се да не бъдат поразени или да не се сблъскат с отровни същества (каквито видяха), те решиха да се оттеглят. Заповядаха да запечатат напълно тази адска врата, но горните помещения с двора и стаите все още са останали.“

Търсенето на подземния свят в Митла започва още през XIX в., но едва през последните години археолозите откриват следи за неговото съществуване. Въз основа на най-новите сканирания изглежда, че под Митла наистина има нещо – „празнота“.

Празнота, но какво съдържа тя?

Вигато и екипът му се надяват да разберат това.“Целим с минимално разрушителни разкопки да потвърдим естеството, размера, дълбочината и ориентацията на установените геофизични аномалии“, обяснява Вигато. „В някои случаи може да е възможно да се пробият малки пробни дупки, за да се постави малка камера. Всички констатации от геофизичното проучване ще трябва да бъдат потвърдени с археологически методи“.

Въпреки че кралските и религиозните гробници може да са били ограбени от колонизаторите, Вигато подозира, че „те все още могат да съдържат важни доказателства за погребалните практики на сапотеките и вярванията, свързани с подземния свят“. Нещо повече, ако древните хора са променили естествените пещери в Митла, те „могат да съдържат непрекъсната последователност от човешко обитаване и ритуали“ от древни времена, което би могло да помогне да се отговори на въпросите „относно произхода на града като церемониален център и връзката между него, Монте Албан и други ранни сапотекски центрове в долината на Тлаколула и Оаксака“.

Търсенето на подземния свят продължава.

 

 

Standartnews.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *