Сандвичи, риба и омлети

Бившият кралски готвач Дарън Макгрейди, който е работил за Елизабет II в продължение на 15 години, е съставил списък с любимите й ястия. Кулинарният експерт разказа, че приживе кралицата на Великобритания е обичала да хапва и пие вкусни неща, но е била консервативна в избора на ястия. Сега може да прочетете какво се е сервирало на масата на Нейно Височество.

(Във видеото може да научите повече за: Любовната история на кралица Елизабет II и принц Филип)

Елизабет II е обичала яйца и мюсли за закуска

В книгата си „Кралски празник“ Дарън Макгрейди признава, че кралицата не е харесвала гурме кухня и предпочитала прости и обилни ястия. Възможно е именно това да й е помогнало да живее до 96 години. Така например сутрин Нейно Величество редовно си поръчвала студено мюсли с мляко и бъркани яйца с пушена сьомга с настърган трюфел. Елизабет II също пиела чаша чай Ърл Грей без мляко или захар с няколко парчета бисквити.

„В същото време съпругът на кралицата, принц Филип, беше истински гурме. Той беше постоянно нетърпелив да опитва нови ястия и се радваше на необичайни съставки, докато кралицата, ако имахме нова рецепта, първо разглеждаше всичко, преди да каже: „Да, добре, нека опитаме.“ Но в по-голямата си част тя яде една и съща храна седмица след седмица“, каза Макгади.

Какъв коктейл е пила кралицата на Великобритания преди вечеря?

Преди вечеря Елизабет II обичала да пие. Традиционните й напитки били коктейл, приготвен от смес от джин и винен аперитив Dubonnet, към който тя добавяла резени лимон и голямо количество лед.

Кралицата също пиеше коктейла Gimlet (в някои източници той се нарича „Gimlet“ – NEWS.ru). Макгрейди каза, че Gimlet често се сервира на дворцови церемонии, защото върви добре с всички видове предястия, меса и риба.

Коктейлът се приготвя от смес от джин (може да се замени с водка), сироп и сок от лайм. Известно е, че писателят Ърнест Хемингуей много обичал тази напитка и в края на 19 век тя се използвала за лечение на скорбут сред войниците от Кралския флот на Великобритания.

Какви десерти е харесвала кралица Елизабет II ?

Един от любимите десерти на покойния монарх е бил шоколадов пандишпан с шоколадов ганаш и малини. Главният готвач Макгрейди признал, че кралицата обичала шоколад във всякаква форма. Обикновено поръчвала торта за следобеден чай. Любими й били още шоколадовият мус и шотландските палачинки със сладко от ягоди.

Макгрейди нарече тези палачинки уникални, защото тестото използва три вида бакпулвер. Макгрейди твърди, че през 1960 г. Елизабет II е дала тайната рецепта за своите палачинки на американския президент Дуайт Айзенхауер .

В допълнение към палачинките, Елизабет II обичала „стотинки със сладко“ – малки сандвичи, нарязани на кръгчета, със сладко от ягоди. Кралицата яла сладкото всеки ден от ранна детска възраст, което не се съхранявало в буркани, а се приготвяло непосредствено преди хранене от пресни ягоди.

„Повярвайте ми, когато тя отдалечи чинията от себе си, тя винаги беше чиста“, каза кралският готвач.

Любимият плод на кралицата бил мангото. Според готвача в хладилника на Бъкингамския дворец винаги е имало няколко зрели плода. В двора мангото често се добавяло към плодови и месни салати, за да им придаде пикантен вкус.

За обяд в двореца имало пържоли

В интервю друг кралски готвач, Чарлз Мелис, който е работил в двореца през 1965 г., каза, че едно от ястията, които често се сервирали на гостите, е „континентално турнедо“ – малки говежди котлети с гъст месен сос. Интересното е, че когато в двореца имашло гости, готвачите винаги приготвяли още един котлет от необходимото.

„Нито един гост не трябва да се чувства така, сякаш му сервират последното останало парче“, обясни Мелис.

Елизабет II също обичала камбала. Тази риба била поднесена върху легло от бейби спанак и тиквички с френски сос Морне, приготвен със сирене и яйца.

След обяд кралицата хапна сандвичи с краставици

По време на следобеден чай кралицата обичала да похапва малки сандвичи от бял хляб с краставица и черен пипер, към които добавяли листа от мента. Тези сандвичи били много популярни в двореца.

Елизабет II можела да яде и няколко филийки хляб с рибен пастет Gleneagles, който бил направен от пушена сьомга, пъстърва и скумрия. В същото време тя винаги искала да използва сьомга от река Дий, която тече близо до замъка Балморал, за пастета.

Забраната на Елизабет II да се готви ориз и паста за вечеря

Кралицата, според Макгрейди, била много дисциплинирана по отношение на храненето и никога не си позволявала да яде паста, ориз или картофи за вечеря. Вечерта Елизабет предпочитала месо или риба със задушени зеленчуци.

„Когато вечеряше сама, винаги беше много внимателна към храната си. Без нишесте. Без картофи, ориз или паста за вечеря. Обикновено беше нещо като дорадо на скара със зеленчуци и салата“, каза кралският готвач.

„Най-често вечерята на кралицата се състоеше от еленска пържола с гъбен сос и уиски. Лук, чесън и сметана често се добавят към месото, правейки ястията богати и ароматни“, казва още той.

Макгрейди посочи, че всяка седмица на кралицата се изпрала книга с менюта в червена кожа, написана на френски и съдържаща голямо разнообразие от рецепти.

„Приготвихме менюто три дни преди да сервираме храната. Главните готвачи избирали менюто, а тя зачерквала това, което не й харесва. Понякога тя зачеркваше цялото меню и избираше нещо друго, например, ако вечеряше с принц Андрю, любимото му ястие беше крем брюле с портокали от Сандрингам. И ако принц Уилям ни посети , щяхме да направим шоколадов пандишпан“, каза Макгрейди.

Топ 10 на любимите ястия на Елизабет II

– Бъркани яйца с пушена сьомга и настърган трюфел

– ‘Стотинка“ със сладко от ягоди

– Коктейл „Gimlet“

– Коктейл, приготвен от смес от джин и винен аперитив Dubonnet

– Шоколадов пандишпан с шоколадов ганаш и малини

– Палибут върху канапе от бейби спанак и тиквички с френски сос Морне

– Игра Келтска пържола с гъбен сос от уиски

– Мини сандвичи от бяло хлебче с краставица и черен пипер с мента

– Шоколадов мус

– Шотландски палачинки с три вида бакпулвер

 

 

 

 

 

Източник: woman.rambler.ru

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *