Фаворит на критиката от фестивала “Златна роза”
С бляскава гала премиера новият български филм “Сватба”, по едноименния разказ на Николай Хайтов, на режисьора Магдалена Ралчева тръгна по кината в цялата страна. В четвъртък вечер дългоочакваната лента имаше своята среща с най-нетърпеливата публика на седем екрана в Cineland Bulgaria Mall в София.
“Предстоящата среща на филма с широката публика е много очаквана и вълнуваща за мен, защото той е направен преди всичко със специално отношение към зрителите и тяхната оценка е от голямо значение за бъдещия живот на филма. От всички прожекции, които имахме досега съм убедена, че сме си свършили много добре работата с целия невероятен екип от изключителни български професионалисти, повечето от тях посветили живота си на киното, както, както и млади хора, които влизат устремно в него. Вярвам, че светът на Хайтов оживя в този нов български игрален филм и се надявам големите очаквания към него да бъдат оправдани, защото филмът вълнува. И тъй като е заснет изцяло в Родопите, несъмнено е истинско удоволствие да се гледа на голям екран заради красивите кадри и мащаба, с който е заснет”, разказа специално за “Труд news” режисьорът и продуцент на филма Магдалена Ралчева, която е позната на публиката с “Още нещо за любовта” и “12 А”.
Копродуцент е Българската национална телевизия, сценарист на филма е Юрий Дачев, оператор Емил Христов, композитор Минко Ламбов, а в главните роли ще видим младите и талантливи Ралица Стоянова и Радослав Владимиров, както и утвърдените актьори Васил Банов, Велислав Павлов, Светлана Янчева, Гергана Данданова, Михаил Мутафов и други.
Ралица Стоянова в главната роля.
“Сватба” вече има редица отличия от български и международни фестивали и дава заявка да се превърне в следващия кинохит на сезона. Наградата на критиката на най-престижния фестивал за българско кино “Златна роза”, Магдалена Ралчева определя като една от най-значимите.
“Няма как признанието на гилдия критика да не ме радва- това е доказателство, че “Сватба” докосва и професионалната част от зрителите – тези, които винаги са били с най-високи критерии и изисквания към филмите”, каза тя.
“Сватба” заслужи и отличието за най-добър художник сценограф на Ивелина Минева, както и още девет награди от различни престижни международни фестивали.
Съвсем скоро “Сватба” бе отличен с 2 награди от Cyprus International Film Festival – най-добър режисьор за Магдалена Ралчева и операторско майсторство за Емил Христов.
Кадър от снимачната площадка.
“Искрено вярвам, че зрителите ще усетят онази прекрасна и съзидателна творческа атмосфера, която имахме по време на снимките и невероятната обич, с която сме работили при създаването на този филм”, каза още Ралчева.
Тя смята, че да посегне към творчеството на Николай Хайтов е голямо предизвикателство за всеки творец. Филмът ни пренася в началото на 20 век, и режисьорът добавя, че е много трудно и скъпо да се пресъздаде достатъчно автентично отминала епоха.
“Исках да се фокусирам върху онези важни човешки ценности, които осмислят и крепят живота ни, и същевременно съхраняват българските традиции и култура чрез света на Хайтов, защото той винаги е успявал да покаже по най-интересния и правдив начин вярата, достойнството и любовта на своите герои. И този негов свят носи една особена магичност, която е привличала и ще продължава да привлича поколения наред”, каза Магдалена Ралчева.
Заради блестящо пресъздаване на културното ни наследство
Министерството на образованието го препоръча на учениците
Да усетят атмосферата и ценностите от света на Хайтов
Магдалена Ралчева на снимачната площадка.
Преди филмът да тръгне по кината на 8 ноември, Министерството на образованието и науката разпространи препоръчително писмо до училищата в цялата страна, че “Сватба” е подходящ за учениците от VIII до XII клас и ще донесе редица ползи за запознаване с българското литературно наследство.
От Министерството смятат, че чрез тази кинотворба учениците ще могат да усетят атмосферата и ценностите, които Хайтов е успял да предаде в своите разкази, да формират критично мислене и да развият своята емоционална интелигентност.
“Няма как това решение на Министерството на образованието да не ме радва, защото показва още веднъж, че филмът има своята културна значимост и стойност и е много важно тя да се предава към поколенията. Важно е, че учениците могат по този начин да се докоснат до Хайтовото творчество чрез българската кинематография в една добра светлина” коментира новината Ралчева.