Смяната на държавния представител в „Лукойл Нефтохим“ може да е заради скорошна сделка

„Замяната на Бойко Ницов е изключителна грешка. Той беше от малкото експерти в България, които разбират в детайли как функционира една рафинерия. Заменен е от човек, който няма никакъв опит в сектора. Връщаме се във времената, когато държавният представител в Надзорния съвет на рафинерията е просто подставено лице“.

Това коментира пред БНР Мартин Владимиров, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като от Министерството на енергетиката съобщиха, че Цветан Цирков заменя Бойко Ницов на поста държавен представител в  „Лукойл Нефтохим Бургас“.

„Сред причините за смяната е възможността за скорошна сделка. Крайната цел може би е да си запазят активите у нас. Те са изключително печеливши. В момента има цялостна интеграция на пазарите в Черно море под контрола на „Лукойл“. Ядрото на този пазарен дял е именно рафинерията. Отказът от рафинерията ще означава, че „Лукойл“ губи голямо икономическо и политическо влияние в Югоизточна Европа“.

Според Владимиров няма да се стигне до обединяване на руските енергийни компании, включително и „Лукойл“, в една мега структура, защото това би нарушило конкуренцията на пазара вътре в самата държава. Енергийният експерт е на мнение, че реално дори да се стигне до сделка с българските активи на нефтената компания, това ще е „препиране на пари“.

Той коментира предложението на Урсула фон дер Лайен към Доналд Търмп САЩ да продават повече втечнен газ на Европа.

„Изказването на Фон дер Лайен беше преждевременно. Това показва донякъде и насторенията в Брюксел, които са откровено панически. Дали няма да се въведат много високи мита за вноса на европейски продукти в САЩ? Потенциално може да се стигне и до рецесия в ЕС. Рецесия не е изключена и в САЩ, ако се въведат рестриктивно високи равнища на митата. Не мисля, че Тръмп ще се съгласи на такава сделка, тъй като той няма влиянието върху петролните и газовите компании. В ЕС трябва да си напишем домашното преди да се надяваме на чудеса – има начин да привлечем повече неруски газ към Европа“.

Владимиров обясни как може идеята за потенциално мито или друг вид налог върху руския газ, който да го направи неизгоден, да бъде приета при условията, които има в ЕС.

„Няма да е лесно да се вземе подобно решение. Може би трябва да се мисли за промени на регулаторната рамка, които да постигнат същия ефект на допълнителни митнически тежести върху руския газ, които да не са включени в санкционен пакет, така че да не бъдат блокирани от Унгария и Словакия“.

Приходите от продажба на петрол и газ в руската хазна през тази година са се увеличили с 50%, отбеляза още той в предаването „Събота 150“.

„Това, което може да промени нещата, е пълно ембарго на руския петрол и вторични санкции на всички страни, които купуват руски петрол. Тези огромни пропуски в санкционното законодателство позволяват на Русия да бъде един от най-големите играчи на енергийните пазари“.

 

Автор: Труд онлайн

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *