Стажантската програма на IBM България е една от най-желаните в технологичния сектор в страната

Преди няколко дни IBM България навърши 30 години. Тази компания е сред лидерите в световен мащаб в технологичния сектор, като България е един от най-добре развитите им центрове, в който се предлага богато разнообразие от продукти.

IBM България е предпочитано и желано място за кариерно развитие. Компанията не само че обединява всички необходими технологии и услуги, за да помогне на своите клиенти да решат бизнес проблемите си, а е и социално отговорна и се стреми да бъде катализаторът, който кара светът да работи по-добре и да осигурява добро кариерно развитие на служителите си като им предлага богат набор от обучения, участия в различни проекти и програми, за да стимулира и задържа своите кадри. Не случайно IBM се превръща в желано място за стаж от студентите, които в последствие се стремят да завършат с отличен успех и да се превърнат в част от екипа на гиганта. Днес ще ви запознаем с няколко стажанти, които ще ни разкажат какво е да си част от една от най-бързо развиващата се компания в страната.

В IBM стажантите могат да видят ексклузивни технически лаборатории, да се запознаят с невероятни лидери и професионалисти, да участват в нашите различни дейности, част от политиките ни на приобщаване и многообразие, да организират сами проекти и кампании. Програмата залага на реални интеракции с работата.

Хелиа Грекова е студент в Нов Български Университет, специалност „Визуални изкуства“ и има опит в областта на визуалните изкуства и графичния дизайн.

„IBM е чудесно начало за навлизане в тази сфера, с възможността да се уча от хора с богат опит и да развивам умения, които иначе трудно бих придобила.

Докато университетът осигурява отлична основа по отношение на знания, нищо не може да се сравни с придобиването на реален опит от действителната работа. Стажовете също така са чудесен начин да откриеш дали нещо ти допада. Тестваш дали работата е подходяща за теб, което е безценен опит за всеки човек“, споделя Хелиа. За нея ученето от реалния живот е от съществено значение за всеки, който иска да навлезе в работната сила и препоръчва на всичките си познати стажантската програма на компанията.

„Това е страхотна възможност да срещнеш професионалисти от индустрията, които са готови да споделят своите знания и опит с теб, да се запознаеш с нови хора, с които можеш да учиш заедно и да изградиш страхотни връзки и приятелства. IBM предоставя опит и знания, които няма как да придобиеш по друг начин. Досега много се забавлявах, срещнах невероятни хора, работих по проекти, за които никога не съм си представяла, че ще се интересувам, докато не ги опитах, и научих много“, разказва още стажантката.

Ивайло Христов е трета година студент, специалност „Информатика“ в Нов Български университет.  Той започва стаж в IBM преди няколко месеца и е впечатлен от социалните придобивки, които компанията осигурява на своите служители.

„Възможността да стажувам в IBM беше цел за мен още от самото начало на моето висше образование. Компанията има богата история, известна е със своето широко портфолио, и страхотните възможности, които предлага за обучение и развитие на млади кадри. Стажът в IBM е първия ми опит в сферата на IT технологиите, и се надявам да мога да продължа кариерното си развитие именно тук“, твърдо заявява Ивайло. Той подчертава, че е възхитен от менторите, които ежедневно му помагат да надгражда знанията си и да придобива по-голяма представа за реалната работна обстановка. Радва се, че го приемат за равен с тях и има възможността да се докосне до същинската дейност в компанията.

Теодора Петкова е завършила семестриално „софтуерно инженерство“,  Софийски Университет „Св. Климент Охридски“ и научава за стажантската програма от свой приятел, който работи в компанията. Така решава и тя да опита късмета си и мечтае да се реализира в IBM.

„Някои от технологиите, които се ползват са ми познати, но основата, в която са z/OS и IBM Z, е нещо, с които за първи път се сблъсквам. Хубавото е, че винаги можеш да попиташ някого за нещата, които не разбираш. В университета имаме предмет за изкуствен интелект. Въпреки че се постарах да изкарам висока оценка, самият предмет не ми беше особено интересен и главно ми докарваше стрес с количеството работа по него. В седмицата, в която постъпих на стаж, се провеждаше WatsonX Challenge и всички в офиса разговаряха за изкуствен интелект. Покрай това и аз започнах да се интересувам, да разучвам новостите и да видя всъщност къде се прилагат тези неща, които съм учила в университета. Наученото в университета определено е полезно за поставяне на основа. Но като попаднеш в среда, където тези знания се прилагат на практика, вече виждаш нови варианти на това и дори предмети, които са ти били безинтересни, могат да те заинтересуват“, споделя Теодора.

Сибила Темелкова