Учени възкресяват 145-годишни семена от потънал кораб – сега искат да направят уиски

През 1878 г. корабът „Джеймс Р. Бентли“ пътува към Чикаго, когато потъва в езерото Хюрон. Екипажът е спасен, но не и пратката му: кофи с ръж.

Въпреки това преобръщането на шхуната нямало да бъде краят на семената, тъй като 145 години по-късно екип от учени е възстановил семената – и нещо повече – те планират да ги превърнат в уиски.

Мястото на корабокрушението е изгубено за повече от век, но е намерено отново през 1984 г.

Пренесете се с 40 години напред, на 17 септември 2024 г., когато две лодки се отправят на път, въоръжени със специални метални тръби за извличане на семената и, надяваме се, за запазване на тяхната жизненост. Успяват да извадят значително количество, но след това започва надпревара с времето, тъй като кислородът и условията, по-топли от тези в дълбините, където са се крили, могат да унищожат всеки шанс живот, останал в 145-годишните семена.

Наречени ръжта „Бентли“ по името на корабокрушението, семената са откарани в лабораториите на Мичиганския държавен университет (MSU), където доцент Ерик Олсън – експерт по селекция и генетика на пшеницата – предпазлив оптимист, че може да успее да ги накара да покълнат.

„Беше толкова вълнуващо да постигнем това, което си бяхме поставили за цел, а именно да съживим този сорт и да върнем част от историята на селското стопанство“, казва той в изявление.

„Идеята семената да покълнат е толкова вълнуваща, но шансовете са насочени срещу нас, защото са били под вода в продължение на 145 години“, допълва той.

Когато вижда семената, той ги описва като „все едно печелиш джакпот за милион долара“, но дали ще се изплати? Първоначално семената не успяват да покълнат, въпреки че са третирани с растителния хормон гиберелова киселина, който може да разруши покоя на семената и да стимулира покълването – като „Miracle-Gro на стероиди“, казва Олсън.

Изглеждаше, че въпреки че изглеждаха в добро състояние, семената вече нямаха жизнеспособни митохондрии, необходими за покълването. Въпреки това учените имат резервен план. Вместо това ще извлекат генетичния материал на семената и ще им вдъхнат нов живот, като сравнят генома им с този на други сортове.

„Семената изобщо не са мъртви“, казва Олсън.

„Можем да съживим гените, които са били носени в семената, и да използваме съвременните техники за секвениране на генома, за да сглобим части от генома. Ще можем да секвенираме хромозомите на тази ръж и да прехвърлим тези хромозомни сегменти в съвременен сорт ръж, като по същество съживим една историческа ръж.“, допълва Олсън.

Надеждата е, че ръжта „Бентли“ може да се комбинира с друг сорт, известен като „Роузън ръж“, за да се създаде историческа култура, която може да се дестилира в уиски от миналото, и да се свърже регионът със селското стопанство по начин, който би могъл да развие агротуризма в щата.

„Ако успеем да въведем хромозомните сегменти на ръжта от корабокрушението на „Бентли“ в „Роузън ръж“, това ще има огромна привлекателност за посетителите и ще създаде няколко възможности за селските фермери“, заключава Олсън.

„Искаме да видим Мичиган да възстанови икономиката, която е изградил целенасочено около отглеждането на ръж преди 120 години“, добави Чад Мънгър, възпитаник на MSU и собственик, основател и главен изпълнителен директор на Mammoth Distilling и Consolidated Rye and Whiskey.

„Един от начините, по които можем да направим това, е да създадем пазар за ръжта от Мичиган извън щата. И ние ще направим това с история – ръжта на Росен и ръжта на Бентли.“

Заглавната снимка е илюстративна!

Не пропускайте най-важните новини – последвайте ни в Google News Showcase

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *