Министерството на образованието изпрати позиция относно предложението на кмета на София Васил Терзиев 3 януари да е неучебен за учениците в цялата страна.
Според ведомството обаче, Столична община е изпуснала законоустановените срокове за промени в учебния график, който се утвърждава още през лятото.
„Графикът на учебното време касае стотици хиляди семейства и всички обсъждания за неговите промени и корекции следва да са резултат на внимателно обсъждане“, подчертават от МОН.
Министерството отбелязва, че предложенията за промяна на учебните планове следва да се правят преди началото на учебната година, за да могат семействата да планират почивките си и дните, в които децата няма да бъдат на училище и се нуждаят от грижа от възрастен.
Ето и цялата позиция:
Съгласно Закона за предучилищното и училищно образование графикът на учебното време се утвърждава преди началото на учебната година.
През месец юли МОН изготви проект на график, който беше публикуван на обществено обсъждане, като в хода на процедурата официално постъпиха 93 становища. Столична община няма предложение в законоустановените срокове.
Следва да се има предвид, че графикът на учебното време касае стотици хиляди семейства и всички обсъждания за неговите промени и корекции следва да са резултат на внимателно обсъждане.
Именно затова и в Закона за предучилищното и училищното образование се дава възможност на кметовете да обявят до три неучебни дни в рамките на годината за всички училища на територията на тяхната община.
Графикът почива и на законово определени разпоредби. Императивно е регламентирано в нормативната уредба броят на учебните дни за всеки учебен срок. Затова и всички предложения за промяна в него следва да се съобразяват с тези изисквания и следва да се правят преди началото на учебната година. Така семействата могат да планират почивките си и дните, в които децата няма да бъдат на училище и се нуждаят от грижа от възрастен.
МОН ще продължи да разглежда всички предложения, които постъпят в министерството, и както и досега, ще взима решения в максимално широк обществен диалог.