Янарташ – планината, която ражда митове и химери с вечния си огън

Представете си място, където самата земя издишва пламъци, където древните митове за богове и чудовища оживяват заедно с огъня, който никога не угасва. В югозападна Турция, близо до бреговата ивица на Анталия, можете да откриете такова място – Янарташ, известна в древността като планината Химера.

Легендите говорят за тази планина като за място на митични зверове, а древният писател Палефат, който често се опитва да развенчае митовете и легендите, признава, че в това има доза истина.

„Голям отвор в земята, от който излиза огън,“ описва той в „Невероятни истории“. И не греши. Янарташ все още трепти с безкрайния пламък от преди хиляди години.

Разположена в националния парк Olympos Beydağları, Янарташ е заобиколена от тюркоазени води, пресечени брегове и гъсти гори. Този регион някога е бил част от древна Ликия, където е имало храмове и градове, които сега са останали в руините, брулени от вятъра.

Днес посетителите могат да се разходят сред останките и да видят огъня, който гори в планината – гледка от митовете и легендите. Тези естествени пламъци имат научно обяснение: метанът, който прониква изпод земята, се пали при контакт с въздуха. Но науката не отрича чудото – тук реалност и легенда се преплитат в пламък, който е вечен.

Местността предлага огнен спектакъл като никъде другаде по света. Отворите на магматични скали, богати на рутений, действат като мощни катализатори за метана, който излиза отдолу, превръщайки се в пламъци, които танцуват по скалистата повърхност.

Ибрахим Генч, който е опитен екскурзовод, посещава Янарташ за първи път през 1997 г.

„Това ме удиви,“ казва той пред BBC Travel, като се шегува, че пламенните скали може би са идеалната скара за кебап.

Посетителите стигат до това място, като вървят по камениста пътека, която се вие през гористите склонове на планината Тахтали. Докато се приближават, те са посрещнати от трептящи пламъци, разпръснати върху скалистия терен. Сцената е сюрреалистична, но спокойна, заобиколена от борови дървета и с изглед към Средиземно море.

Също така могат да се видят и руините на древен храм, посветен на Хефест, гръцкия бог на огъня.

Разположена близо до село Чирали, Янарташ е достъпна през защитена културна зона. Преходът нагоре отнема около 30 минути и е най-добре да му се насладите в по-хладните месеци – или от средата на септември до ноември, или от март до май.

Както Генч съветва, „Вечерите са вълшебни – пламъците са по-ярки на фона на здрача, а пейзажът спира дъха.“

Паркът затваря в 20:00 ч., а обедните летни посещения е най-добре да се избягват поради силната жега в Турция.

Лесно е да се разбере защо това място е вдъхновило толкова много древни легенди. Представете си, че живеете в дълбоката древност и се скитате мирно в гората само за да видите пламъци, изскачащи мистериозно от склона на планината. Такива гледки биха предизвикали повече от просто любопитство – те биха вдъхновили истории за митични същества.

Гръцката митология разказва за Химера, ужасяващо огнедишащо създание с три глави: на лъв, козел и дракон, както ярко я е описал древногръцкият поет Хезиод.

Както често се случва в гръцката митология, това чудовище намерило края си в ръцете на герой. Омир разказва в „Илиада“, че цар Йобат от Ликия е възложил на героя Белерофонт да убие Химера. Яздейки крилатия кон Пегас, Белерофонт триумфирал над звяра, „доверявайки се на знаците на боговете.“

Въпреки че е вълнуващо да си представим тази битка срещу митологичното създание сред драматичния пейзаж на националния парк, учените вярват, че Химера изобщо не е съществувала. Вместо това, вероятно легендата се е отнасяла за горящата планина, където скитали лъвове и пасели кози. Пожарите, подхранвани от метан, са били „дъхът“ на така наречения звяр.

Всъщност ученият от първи век – Исидор Севилски пише, че Белерофонт „направил планината обитаема и заради това се казва, че е „убил Химера.“ Изглежда, че легендарният звяр е бил толкова чудо на природата, колкото и на митологията – свидетелство за това колко дълбоко естественият свят е повлиял на древните истории.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *