Валидиране на пощенска марка
През изтеклата седмица в галерия „Академия“ бе пусната в употреба пощенско-филателно издание на тема „100 години от рождението на Цветан Цеков – Карандаш“ – една пощенска марка и специален пощенски печат. Специалният пощенски печат ще бъде предоставен за използване в Пощенска станция 1000 София, за три работни дни, считано от датата на валидиране. Автор на графичния дизайн е доц. д-р Теодор Лихов, преподавател в специалност „Рекламен дизайн“, НХА.
Цветан Цеков – Карандаш (1924 – 2010) е български художник, роден на 24 ноември 1924 г. в с. Махалата, област Плевен. Завършва Националната художествена академия специалност живопис при проф. Дечко Узунов. Псевдонимът „Карандаш“ (молив на руски и френски) Цветан Цеков получава от журналиста Стоян Нейков, главен редактор на вестник „Нашенец“. Карикатури, характерни с остра политическа тематика, лаконичност на рисунъка и отсъствие на текст, Карандаш публикува във вестник „Стършел“, съосновател и член на редколегията е самият той.
Освен в областта на карикатурата Карандаш създава илюстрации и плакати. Илюстрира детски книги от Асен Босев и Михаил Лъкатник. Съществено място в творчеството му заема образът на революционера Христо Ботев, противопоставен на осмивани от художника съвременни явления и образи.
Цветан Цеков – Карандаш участва в международни изложби на карикатурата в Берлин, Братислава, Будапеща, Монреал, Пекин, Токио и др. Получава златен медал от изложбата „Сатирата в борба за мир“ в Москва, 1969 г. Представя редица самостоятелни изложби в София, Плевен и други. Цветан Цеков е носител е на множество награди и отличия, сред които първата награда на Съюза на българските художници за карикатура на името на Илия Бешков (1971), двукратен носител на орден „Кирил и Методий“ II степен. През 2005 г. основава Лабораторията по нестандартна геометрия, воден от интереса си към работата на Леонардо да Винчи и теорията за златното сечение. През 2009 г. представя Юбилейната изложба „В лабиринта на Леонардо“ в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Текст и снимки: Национална Художествена Академия