Държавата на колективната безотговорност

Има ли някой в тази държава, който може да погледне в очите майката на 18-годишната Ади?

Момичето загина на неосветен път при челен сблъсък със стадо коне, внезапно излезли на пътното платно. А Ади дори не шофираше. Момичето бе на задната седалка. Спътниците й са в болница. А собственикът на конете – на свобода. Магистратите се чудят дали да му повдигнат обвинение или не. Абсурд на абсурдите!

Какво значение има днес безумният спор, който тече между АПИ, общината и областта защо пътят е тъмен и кой го стопанисва. Нима циничното надлъгване кой отговаря за контрола върху стопанисването на животни ще върне пречупения още преди да е започнал живот на Ади?!

По дяволите, всички по веригата са виновни. И срещу всички тях е протестът в Ябълково на 4 януари.

Истината е, че не конете, а колективната безотговорност, превърнала се от години у нас в колективна защита срещу безхаберието и бездушието, уби Ади.

Същата колективна безотговорност остави седмица на тъмно и студено над 10 000 семейства. Те бедстваха докато общински, областни и централни власти се караха с несметно богатите ЕРП-а кой точно е длъжен да почисти в празничните дни падналите клони.

Трябваше лидерът на ДПС Делян Пеевски да удари няколко пъти по масата, да поиска оставките на КЕВР и да внесе проект за избор на нов регулатор, за да излезе държавата от летаргията, да проговори Иван Иванов, а президентът да си развали рахатлъка и да отиде чак в Троян.

Да, похвално е, че кабинетът „Главчев“ отпуска 2 милиона лева за компенсации по 30 лева на 20 000 домакинства. Но защо всички българи ще плащат от данъците си за зулумите на ЕРП-тата. Нима в цената на тока не са включени по 100 милиона годишно за инвестиции на всяко от трите ЕРП-а?! Пари, платени от джоба ни, за да няма тъмна и студена Коледа, за да не остават помпените станции на язовирите без ток, а хората в Еленско – без вода!

Както Симеон Дянков изрично подчерта, само печалбата от енергийния бизнес на „Еврохолд“ за деветмесечието на 2024 г. е 45 млн. лева.

Тя може и да не стигне за компенсациите на хората, но със сигурност ще ги научи да инвестират, вместо да ходят на скъпи почивки на Малдивите, когато българите са без ток.

На този фон шефът на „Еврохолд България” и негов собственик Асен Христов назидателно ни обясни тази сутрин да си кротуваме, защото токът трябвало да ни струва с 25-30% по-скъпо. Аман, от телевизионна милост. Същата като тази с газа, за който само преди няколко часа ни обясниха колко благодарни трябва да сме, че ще ни струва – може би, 82 лева/MWh, а не 83,15 лева/MWh. Колко точно ще плащаме обаче, ще разберем на 1 януари 2025 г. – за изтрезняване от новогодишния купон.

Зловещо е – колективната безотговорност започна да ни струва не просто изгоряла в токов удар печка или пералня, а човешки животи. Протестите по места са като тенджера под налягане. Троян и Габрово излязоха със стиснати зъби заради тока. Ябълково се вдига заради конете. Пенсионери и чиновници, полицаи, военни и университетски преподаватели тепърва ще разберат през януари защо забавянето на държавния бюджет се оказва голяма беля за личния им.

Всъщност, равносметката е проста и тъжна: в държавата на колективната безотговорност невинни няма. Докато не се научим всеки да си върши работата и да носи отговорност за това, което прави, ще тъпчем на едно място. И ще си седим на дъното.

Standartnews.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *