Защо геотермалната енергия е толкова слабо разпространена?

На някои места по света енергията буквално изригва от земята. Едно такова е Исландия, където има стотици вулкани и гейзери. Тази страна е осеяна с горещи извори, чиято енергия може да бъде лесно уловена и използвана.

Към днешна дата около 85% от домакинствата в Ислания се отопляват с геотермална енергия. Отделно от това около 25% от електричеството, произивеждано там, идва също от централи, които използват този източник на енергия, идващ от земните недра. Това звучи чудесно, защото става дума за неизчерпаем ресурс, който чака да бъде използван.

Всъщност геотермалната енергия може да се опише като „най-зелената“. И като онази, която би могла да реши всички енергийни проблеми на планетата, пише BBC. За разлика от вятърните или слънчеви централи, тя никога не се изключва. Земята излъчва такова огромно количество енергия, което би било достатъчно, за да задоволи всяка потребност на обитателите ѝ.

Но това изобщо не е толкова лесно. В момента само 32 държави имат около 700 действащи геотермални централи. През миналата година те са произвели около 97 тераватчаса (TWh). Това е по-малко от половината електричество от слънчевите централи само в САЩ и далеч от прогнозите за потенциала на геотермалната енергия в световен мащаб. Според някои експерти от нея могат да се произвеждат по 800-1400 TWh до средата на този век и до 3800 TWh до края на столетието.

„Планетата ни може сама да се справи с много проблеми при прехода към зелена енергия“, казва Аманда Коклър, ръководител на програма за изследване на геотермалната енергия към Националната лаборатория за възобновяема енергия в САЩ (NREL).

 

Източник

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *