„Живи човешки съкровища – България“ представят под купола на Ларгото

Изложбата „Живи човешки съкровища – България“ (Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство) се открива на 17 декември от 13 ч. в зала 2 под купола на Ларгото в София. Тя представя вписаните в периода 2008 – 2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство.
Изложбата е реализирана с финансовата подкрепа на Министерството на културата. За нея са използвани архивни документи, съхранявани в Националния център за нематериално културно наследство, ИЕФЕМ-БАН. Тя се осъществява с домакинството на Регионалния исторически музей в София. Автори на изложбата са: чл.-кор. проф. д.изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и архитект Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН).
Живото наследство са тези, които го практикуват, това са устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение, пише в електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на нематериалното културно наследство. През 2023 г. бе отбелязана 20-ата годишнина от приемането на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство (Конвенция 2003). Днес рожденият ѝ ден се отбелязва като Световен ден на нематериалното културно наследство.
Още през 2008 г. Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи на нематериалното културно наследство. Същата година България осъществи първото си вписване в нея – елемента „Бистришките баби – архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука“, а в страната бе осъществена като пилотен проект първата сесия на „Живи човешки съкровища – България“. Днес Националната система  „Живи човешки съкровища – България“ е едната от двете основни български културни политики в областта на нематериалното културно наследство. Тя е разработена като оригинален проект на експерти от ИЕФЕМ – БАН, съвместно с Министерството на културата. Провеждането й на територията на цялата страна (всяка четна година) води до вписване на елементи в Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *