7 декември – ден на създаване и унищожение

На 7 декември 1598 г. в Неапол е роден италианският скулптор и архитект Джан Лоренцо Бернини. Той живее и твори най-вече в Рим, където се намира и най-голямата колекция от негови скулптури.

Между неговите ранни творби са скулптурите „Амалфия с младенеца Зевс и младия сатир“ и няколко алегорични бюста, като „Проклета душа“ и „Блажена душа“. На 22 години създава бюста на папа Павел V (намиращ се в музей Гети). Репутацията му се утвърждава окончателно със създаването на четири скулптури, намиращи се в музей Боргезе в Рим: „Еней, Анхиз и Асканий“ (1619), „Похищението на Прозерпина“ (1621–1622), „Аполон и Дафне“ (1622–1625) и „Давид“ (1623–1624).

Когато Александър VII става папа, започва амбициозна програма за превръщането на Рим в световна столица чрез систематично, решително и скъпо преустройство на града. По това време Бернини се съсредоточава в проектирането на сгради. Сред произведенията му през този период

особено важно е мястото на площад Свети Петър.

Той построява две масивни полукръгли колонади, всеки ред от които се състои от четири бели колони. Като резултат се оформя арена с овална форма, на която гражданите, гостите на града и поклониците често стават свидетели на появяването на папата. Тези колонади приличат на две ръце, които символически обхващат публиката.

Пърл Харбър

През 1941 г. на тази дата се случва изненадващата въздушна атака на японския Императорски флот срещу американската военноморска база Пърл Харбър, Хаваи.

Без предварително обявяване на война от японска страна базата е атакувана от 353 японски бойни самолета – бомбардировачи и торпедоносци – на две вълни, излитащи от шест самолетоносача. Унищожена е голяма част от американския тихоокеански военноморски флот. Поради това през следващата приблизително половин година японците имат пълно надмощие в Тихия океан.

Атаката е повратна точка в развоя на Втората световна война,

тъй като става повод за влизането на САЩ, която до този момент е неутрална; всъщност в периода до 7 декември общественото мнение в САЩ е настроено предимно към запазване на политика на изолация от световния конфликт.

Въпреки че атаката причинява на САЩ значителни военни загуби, тя в крайна сметка се оказва с фатални последствия за Япония, тъй като още на следващия ден (8 декември) САЩ ѝ обявяват война, преминават към Съюзниците и мобилизират населението си в бойна готовност.

 

Редактор: Надежда Неменски

Не пропускайте най-важните новини – последвайте ни в Google News Showcase

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *