Траурната церемония за бившия президент на САЩ Джими Картър предизвика невиждана вълна от реакции, която втори ден не стихва. Това се случи заради събирането на петима живи президенти в навечерието на инаугурацията на Тръмп.
Те попълниха първите два реда в Националната катедрала във Вашингтон, облечени в тъмни костюми, но най-голям интерес предизвикаха жестовете и разговорите на Тръмп и Обама.
Бъдещият президент и съпругата му Мелания бяха първата президентска двойка, която пристигна в катедралата. Те седнаха пред бившия му вицепрезидент Майк Пенс и това бе един от редките случаи, в които двамата присъстват на общо събитие. Двамата се ръкуваха, но почти не разговаряха, а съпругата на Пенс, Карън, дори не се поздрави с бъдещия президент.
Барак Обама бе единственият, който пристигна без Мишел, ръкува се с околните и се настани до Тръмп. До него седнаха бившите президенти Джордж У. Буш, Бил Клинтън и техните съпруги.
Никой от тях не се приближи до Тръмп, но и двамата размениха по няколко думи с Обама.
Когато вицепрезидентът Камала Харис влезе в катедралата, Тръмп вдигна втренчен поглед, а тя само леко обърна глава назад, докато седеше точно пред него.
Медиите твърдят, че съпругът й Дъг Емхоф се обърнал, за да поздрави бъдещия президент в края на церемонията.
Президентът Джо Байдън и първата дама Джил Байдън пристигнаха последни, държейки се за ръце, заемайки местата си на първия ред. Той не се здрависа с никого, изглеждаше много блед. Докато Байдън влизаше, Тръмп размени няколко думи със съпругата си. Той рядко е търсил съвети от предшествениците си, затова и не е изненада за никого, че остана настрани от цялата тази общност. Също като Джими Картър, известен със своята дистанцираност от политическите традиции, който често изразяваше критично отношение към т.нар. елит.
Най-интересният момент преди да започне церемонията бе разговорът между Тръмп и Обама. Седнали един до друг, те оживено започнаха да говорят. Често се усмихваха, жестикулираха и обсъждаха нещо.
Социалните мрежи в САЩ се изпълниха с различни теории и конспирации какво точно си говорят двамата. Излезе и видео, а след това се намери четец по устните, който се опита да разгадае разговора.
Според The Post Тръмп е предупредил 63-годишния Обама, че предвид камерите, по-късно през деня ще „намерят тихо място“, за да обсъдят „важен въпрос“. Това е мнението на съдебния специалист по четене на устни Джереми Фрийман. Той е роден глух и от 16 години е сертифициран експерт в Университетския колеж в Лондон за съдебни спорове, полиция и журналисти.
Преводът на Фрийман показва, че Обама и Тръмп може би са обсъждали международни споразумения. Тръмп се навел към Обама и казал: „Аз се оттеглих от това. Това са условията. Можеш ли да си представиш това?“
Конспиративните теории започнаха с тълкуването на това изречение. Според някои се има предвид фактът, че през първия си мандат Тръмп се оттегли от иранското ядрено споразумение на Обама от 2015 г. и от Парижкото споразумение за климата от 2016 г.
Обама се засмял, когато Тръмп добавил: „И след това, ще го направя“, преди телевизионната камера да се обърне в друга посока от мъжете, които бяха заобиколени от бившата първа дама Лора Буш и съпругата на Тръмп Мелания. „Обади ми се във фоайето след това, да“, отговаря Тръмп на Обама по време на размяната на реплики, вероятно визирайки фоайето на Националната катедрала. След това Обама каза: „Може ли просто… би трябвало да е добре“. „Не мога да говоря, това е важен въпрос и трябва да го направим навън, за да можем да се справим с него, със сигурност още днес“, казва Тръмп, а Обама кимва.
Четецът на устни също така интерпретира думите на Обама: „Слушай ме, това е задължение, задължение“ – въпреки че от контекста не става ясно за какво говори той – и отговора на Тръмп: „Да, точно така. Не мога да се сетя за нищо, което да е задължение“.
Дали това въобще е разговорът, няма никакво потвърждение, а говорителите на Обама и Тръмп са отказали да правят коментар. Но е факт, че шепненето доведе до гняв демократите. Те припомнят как след изборите през 2016 г. Тръмп обвини Обама, че е наредил на федералните служби да „шпионират“ кампанията му заради предполагаеми връзки с Русия. Как Тръмп използва обикновено пълното име на Обама и подчертава второто име – Хюсеин. Как първият чернокож президент се подигра на Тръмп през октомври за дългите речи, които произнася „като Фидел Кастро“, и за „постоянните му опити да продава неща“, като златни маратонки и библии с марката „Тръмп“.
Видеото обаче показа, че бившият и бъдещият президенти на САЩ, които са яростни политически опоненти, могат да си говорят приятелски. Не бива да се забравя и фактът, че именно Обама бе единственият демократ, който веднага се обади на Тръмп след опита за атентат.
По-късно новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп призна, че изпитва симпатия към бившия президент Барак Обама и това е взаимно, съобщава NBC News. Новоизбраният президент на САЩ призна, че той и Обама имат малко по-различни философии, но все пак успяха да се разбират.
Как са се развили отношенията след траурната служба, тепърва ще става ясно. Но в рамките на повече от час, отдавайки последна почит на Джими Картър, политическите различия и конфликти, белязали кампаниите и политически възгледи на най-непримиримите врагове, отстъпиха пред човешкото уважение. „Липсва ми“, каза Байдън по време на церемонията. На всички ще липсва.
Standartnews.com