Ще настъпят ли промени в използването на еврото от българските потребители, какви нови права и отговорности поемаме с вдигането на шенгенските бариери, обясняват от Асоциация „Активни потребители”.
Къде се плаща в евро?
Можете да използвате еврото в 20 страни от ЕС: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Можете да използвате всички банкноти и монети във всички страни от ЕС, въвели еврото, включително в много от отвъдморските им територии, като например Азорските и Канарските острови, Сеута и Мелиля, Френска Гвиана, Гваделупа, Мадейра, Мартиника, Майот, Реюнион, Сен Бартелеми и Сен Пиер и Микелон. Андора, Монако, Сан Марино и Ватиканът използват еврото като своя национална валута по споразумение с ЕС. Някои страни и територии използват еврото като своя валута де факто, като например Косово и Черна гора.
Парични преводи и плащания с карта
Когато пътуваме, обикновено избягваме да носим много пари в брой със себе си. Най-често покриваме дневните си разходи при пътуване с помощта на дебитна или кредитна карта. Ако плащате в евро в рамките на ЕС, не би трябвало да ви таксуват повече, отколкото за всяко друго електронно плащане в евро в нашата страна. Тези правила се отнасят и до преводи на суми в евро (например между сметки в евро) в страни извън еврозоната. Нуждаете се от съдействието на службите за помощ? Свържете се със специализираните служби за помощ.
Можете да използвате и Инструмент за търсене на услуги за оказване на помощ, за да намерите необходимата ви помощ.
Плащания, преводи и чекове
Вашата банка не може да иска от вас да заплатите по-висока такса за плащания в евро в рамките на ЕС, отколкото за еквивалентна национална операция. Това включва всички:
- преводи между банкови сметки в различни страни от ЕС;
- теглене на пари от банкомати в страни от ЕС;
- плащания с дебитни или кредитни карти в ЕС;
- директни дебитни трансакции.
Банките, които се намират в страни от ЕС извън еврозоната, също трябва да прилагат това правило, като не могат да искат от вас да заплатите по-висока такса за плащане в евро към/в друга страна от ЕС, отколкото е таксата за национални плащания в национална валута.
Сигурни онлайн плащания
Ако искате да извършите онлайн плащане на стойност повече от 30 евро, ще трябва да използвате съчетание от поне два елемента за проверка на автентичността, като например:
- нещо, което имате (например вашия мобилен телефон или четец за карти), И нещо, което знаете (PIN код или парола)
- нещо, което имате (вашия мобилен телефон или четец за карти), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
- нещо, което знаете (PIN код или парола), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
Така плащанията ви ще бъдат по-сигурни и по-безопасни.