„Изкуството е разговор, то е общуване“, заяви пред БГНЕС Стефан Патрик Моасе, известен още като Zaïzaï. Неговата изложба в галерия “Ракурси”, озаглавена „Dans Ma Tête“ (“В главата ми”), се открива на 9 януари.
Френският творец, роден и отрасъл в Париж, живее в България от 2012 година. „Що се отнася до моето изкуство, разбира се, работата, която върша, е социална работа. С други думи, вдъхновявам се от това, което се случва около мен в политически и социален план, и се смея на него, защото всичко това е един голям цирк. Идеята е да накарам хората да се смеят на абсурдността на света“, сподели творецът.
„Dans Ma Tête“ (“В главата ми”) е първата му самостоятелна изложба в София, в която показва своите авторски колажи, създадени като реакция на световни политически и социални събития.
„Критиката винаги е лесна. Всеки може да критикува. Бих казал, че тук не става въпрос точно за критика. По-скоро съм разочарован от това, което виждам“, обясни той.
„Със сигурност изразявам мнението си чрез изкуството си, някои биха казали, че даже прекалено. Но това не означава, че то е израз (само) на „моето“ мнение. То просто отразява това, което казах преди – наблюдавам света и виждам, че в крайна сметка всички ценности, на които ни учат, не съвпадат с реалността. Винаги може да се отправят критики, но не става въпрос само за това – трябва да се предложи алтернатива. Бих казал, че в моя случай аз съм просто наблюдател“, добави артистът.
Зайзаи (Zaïzaï ) искрено се надява нещата, които прави да привлекат вниманието на младите.
„Идеята е също така да накарам хората да се смеят на абсурдността на света. Вдъхновен съм от попарта, особено от Рой Лихтенщайн. Той прави неща, които на пръв поглед изглеждат много прости. Виждаме „просто“ комикс, но всъщност той изобличава много неща, и аз черпя голямо вдъхновение от това. По свой собствен начин, с моя си начин на съществуване, със своя собствена лекота (или не) аз правя това. Да, ако това може да привлече младите хора към изкуството, ако може да им покаже един различен начин на мислене, ако можем да им покажем, че не е задължително да следваме установени пътища, това е чудесно! Хайде! Да направим цирк!“.
Запитан как атаките срещу „Шарли Ебдо“, чиято десета годишнина бе отбелязана на 7 януари тази година, са се отразили върху творчеството му, той отговори следното:
„Не веднага. Бих казал, че съм внимателен, за съжаление, така че това е и малко поражение в известен смисъл“.
„Има един френски комик на име Пиер Депрож, който казваше: „Можеш да се смееш на всичко, но не и с всички“. Проблемът не е в това да критикуваш или да не се съгласяваш със съседа си, а в това дали съседът ти е съгласен изобщо да изслуша мнението ти. И обратното – дали аз съм съгласен да го изслушам, въпреки че не мислим еднакво? Ето от къде извират нещата -ние вече не се изслушваме един друг“, обясни Моасе.
„Затворени сме си в нашите си представи, независимо дали са повлияни от публични фигури или не, гледаме си нашата перспектива, и си мислим, че понеже всички мислят като нас, то неминуемо целият свят го прави. А когато излезем навън и видим някой, който не мисли като нас, това ни ядосва и дразни. Имаме проблем. Може би ще трябва да се научим да говорим помежду си по различен начин, но не знам дали ще успеем да го направим. Ще бъде сложно“, допълни той.
За Стефан Патрик Моасе „всъщност изкуството е разговор, то е общуване“. „Може да не ви харесва това, което правя – това не ме касае. Може да ви харесва това, което правя – чудесно! Може да не сте съгласни с това, което правя – страхотно! Нека го обсъдим! Аз съм готов да го направя“, заключи той.
Изложбата „Dans Ma Tête“ (“В главата ми”) в галерия “Ракурси” ще бъде открита за широката публика в четвъртък, 9 януари. Куратор е актрисата Мартина Вачкова, чиято детска мечта била именно да бъде галерист и да открива и показва на публиката интересни и неподправени таланти. | БГНЕС