Регионалният център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ представя „Забраненото изкуство“, предаде репортер на БГНЕС.
Идеята е тръгнала заради няколко артисти от варненската сцена, чиито творби са били цензурни поради различни причини. „Тази изложба е първата глава от проекта, който цели да събере истории на забрана и цензура“, заяви пред БГНЕС Ралица Герасимова, артистичен ръководител на Rebonkers (пространство за съвременно изкуство във Варна) и куратор на проекта.
Изложбата представя три случая на забрана и цензура на автори от варненската сцена. Тя се състои от окачени творби на авторите, снимки на физически творби и откъси от писмени разкази.
Чрез изследването на тези случаи на артистична цензура и показването им в изложби, Ралица Герасимова и екипът на проекта се надяват да предизвикат диалог между всички участващи в тези обществени процеси.
„Имам принципи като художник, но те се променят с времето“, сподели Нено Белчев, един от тримата включени артисти в изложбата „Забранено изкуство“. Според него е важно публиката да разбере, „че хората се променят, както и техните възгледи“. Важното в това напомняне е възможността и умението на хората да се адаптират, но и да съумяват да поддържат позицията си.
Ръководителят на визуалните изкуства в „Топлоцентрала“ Владия Михайлова подчерта значението на темата за забраненото изкуство. „Тук дискутираме къде ни стягат обувките, защо ни стягат обувките там, в какъв момент точно там са ни стягали“, каза тя. Според нея когато изкуство е представено пред публика и свалено, то представя винаги някакъв процес и нагласа, които се случват на персонално, обществено или световно ниво.
Владия Михайлова заяви, че чрез изложбата „Забранено изкуство“ можем да се замислим за закостенелите модели на мислене в държавата ни и липсата на критично мислене у хората. За нея един от големите въпроси е защо държим да задържим всички отживели мисловни модели, а не да продължаваме напред.
Изложбата ще продължи до 26 януари. На 11 януари от 19.00 часа ще се проведе кураторски тур и дискусия. На 18 януари кураторът Ралица Герасимова, Ненчо Белчев и директорът на карловската Общинска художествена галерия Пенка Минчева ще разговарят по темата със забраната на изложбата на Нено Белчев. І БГНЕС