В обосновката на Проекта на решение се посочва, че през последните три десетилетия чуждестранни фондации и неправителствени организации, под претекста на подпомагане на демократичните процеси осъществяват дълбоко проникване в ключови сфери на обществения живот на България. Чрез целенасочено финансиране тези структури изграждат мрежи от зависимости, насочват обществени нагласи, лобират за законодателни промени и оказват влияние върху политическите процеси, медиите и образователната система. Това създава реални предпоставки за подмяна на националния интерес с този на външни за страната фактори.
“Особено тревожно е финансирането на политически партии и публични личности, което води до подмяна на смисъла на демократичните процеси. Чрез неправителствени мрежи, фондации и „изследователски центрове“ се осигурява финансова и организационна подкрепа за политически формации, които впоследствие прокарват интересите на външните си спонсори. По този начин чужди донори не просто влияят върху обществените дебати, а реално моделират политическия живот в България, като подкрепят определени политически сили за сметка на други”, посочват още от “Възраждане”.
В мотивите се подчертава и значителният контрол, осъществяван върху медийната среда, както чрез целенасочено финансиране на журналистически проекти, така и посредством финансиране на дейността на различни анализатори. Мрежите за влияние проникват и в образователната сфера чрез финансиране на проекти и учебни програми, с цел възпитаване на ценности, които са различни от изконните, български такива.
От “Възраждане” са категорични, че тези процеси застрашават националния суверенитет, тъй като чуждестранни структури придобиват реална власт върху вътрешнополитическите процеси, стратегическите решения и формирането на общественото мнение, а създаването на една такава комисия е единствено и само в обществена полза.