Парламентът задвижва процедурите по предлагане на кандидати за регулаторните органи

Народните представители тази седмица се очаква да приемат правила за реда за предлагане на кандидати на различните регулаторни органи. Именно оглавяващите регулаторните органи у нас станаха повод за скандал между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. На 7 февруари коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България” внесоха жалба за мандати на регулаторите в Конституционния съд, предаде БГНЕС.

Въпросът, който КС трябва да тълкува, е дали продължава да тече срокът на мандата на членове на такива органи, ако те са били незаконно отстранени, за времето до възстановяването им с акт на Конституционния съд или на друг съд. Искането е подписано от депутати от ПП-ДБ и МЕЧ.

Подобни казуси имаше с управителя на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов, който миналата година беше предсрочно освободен, но впоследствие Конституционният съд се произнесе, че това освобождаване е противоконституционно. Има подобен случай и с Андрей Гюров, който беше освободен от поста подуправител на БНБ и в момента все още тече процедурата по оспорване на неговото освобождаване.

В сряда се очаква парламентът да приеме процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.

Предстои приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията от квотата на Народното събрание. Народните представители ще приемат правила и за условията и реда за предлагане на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност, както и за предлагане на кандидати за избор на членове, включително председател и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.

В сряда още се очаква депутатите да подложат на второ гласуване предоставянето на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, предстои и първо четене на промени в Закона за счетоводството.

В четвъртък парламентът се очаква да подложи на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност, предстои и първо гласуване на промените в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете.

Парламентът ще ратифицира в четвъртък Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“.

Депутатите ще приемат процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт, за предлагане на кандидати за трима членове на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол, както и за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и избор на главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет от Народното събрание.
В петък се очаква Народното събрание да създаде Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. В петък е и редовният парламентарен контрол. | БГНЕС

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *