България плати милиони, за да се откаже от ЮНЕСКО – национален срам

На 5 март 2025 г. България се превърна в обект на международен позор, след като Министерството на културата официално се отказа от домакинството на 47-мата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Вместо да посрещнем над 4000 делегати от 193 държави и да демонстрираме богатото си културно наследство, страната ни предаде тази чест на Париж, като дори ще плати близо 2 милиона лева за провеждането на събитието там.

Народният представител Ангел Янчев нарече този акт „безпрецедентен символ на институционална немощ и дипломатическа капитулация“, който не само уронва международния авторитет на България, но и разкрива безхаберието в управлението на културния сектор.

„Домакинството на сесията на ЮНЕСКО беше рядък шанс за България да се утвърди като значим фактор в световната културна политика. Това беше възможност да привлечем международното внимание към своето културно наследство, да стимулираме туризма и икономиката. Вместо да се възползва от тази перспектива, министърът на културата Мариан Бачев избра да се откаже, оправдавайки се с липса на време. Това е не просто управленска некомпетентност, а национален срам“, заяви Янчев от трибуната на Народното събрание.

Той припомни, че изборът на София за домакин е потвърден през юли 2024 г. на 46-ата сесия в Делхи, след усилена работа на тогавашния министър на културата Найден Тодоров. Янчев подчерта, че Бачев и екипът му са имали цели седем месеца, за да организират събитието, но вместо това са абдикирали от отговорността си.

„Как е възможно България – страна с хилядолетно културно наследство – да не успее да организира форум, който други държави провеждат безпроблемно? Министерството на културата не направи нищо в продължение на месеци, а когато остана без изход, просто се отказа. Това е символ на управленска безпомощност“, подчерта Янчев.

Освен дипломатическото унижение, България поема и финансов ангажимент за събитие, което няма да се проведе у нас. Министерският съвет одобри почти 2 милиона лева за организирането на сесията, въпреки че тя ще бъде преместена в Париж. Янчев определи това като „финансов абсурд“ и „безпрецедентна загуба на национално достойнство“.

„България не само се отказва от престижното домакинство, но и ще плати, за да може Париж да обере плодовете на тази възможност. Какво получаваме в замяна? Нищо, освен председателство на проф. Николай Ненов, което в този контекст звучи повече като утешителна награда, отколкото като реално признание“, коментира той.

Според народният представител този скандал е показателен за отношението на правителството към културното наследство на България. Той напомни, че сесията щеше да бъде шанс да защитим обекти като Несебър, който е под заплаха от изключване от списъка на ЮНЕСКО, но вместо това държавата се е отказала от тази възможност.

„Когато правителство като това управлява, културата остава на заден план. Забравиха за Несебър, Боянската църква, Мадарския конник, Рилския манастир, Ивановските скални църкви, Казанлъшката и Свещарската гробници. Културното наследство не е приоритет за тях – важното е да не си усложняват живота с отговорности“, заяви Ангел Янчев.

В заключение той поиска отговорност от Министерството на културата за този провал и настоя държавата да прекрати финансовата си подкрепа за сесията, след като вече не е неин домакин.

„Решението да се откажем от 47-мата сесия на ЮНЕСКО е национално унижение. Вместо да защитим българската култура, я предадохме на други. Париж може да приеме делегатите, но срамът остава тук – в София, в Министерството на културата и в съзнанието на всеки българин, който разбира какво изгубихме“, завърши Янчев.

Според „Възраждане“ на България никога повече няма да бъде оказана такава чест.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *