Днес е Световният ден на климата, 175 държави се борят с промените

На днешната дата (15 май) се отбелязва Световният ден за борба с климатичните промени.

Денят на климата е обявен от  страните членки на Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. В България документът е ратифициран през март 1995 г.

Изменението на климата е една от най-големите заплахи за живота на нашата планета. Използването  на въглища, петрол, газ, интензивното селско стопанство, изсичането на гори и много други човешки дейности увеличават количеството на парниковите газове във въздуха. Това повишава температурата на Земята, което води до стопяване на полярните ледове, качване равнището на океаните, наводняване на многолюдни ниски земи, както и до изчезването на стотици хиляди биологични видове, регулиращи качеството на околната среда, от което зависи нашето физическо функциониране като организми.

През 20-ти век средната температура се е повишила средно с 0.6 градуса, което води до  така наречен парников ефект – затопляне на долната част на атмосферата.

В атмосферата се изпускат 25 млрд. тона въглероден диоксид годишно, тоест 800 т  за 8 секунди. Прочистването на горите, а в земеделието –   паленето на стърнища, на растителни и други отпадъци, допринасят за това и са заплаха за климата.

Последиците за човечеството и за климата са крайно неблагоприятни: ще се повиши температурата на Земята от  4.5 градуса до  7.7 градуса; ще се повиши нивото на световния океан; ще изчезнат цели островни групи и ще бъдат потопени крайбрежия; драстично ще се промени количеството и разпределението на валежите; ще се увеличи честотата на сушата и ураганите; ще изчезнат горски масиви, поради изменение на естествена им среда; половината от човечеството ще страда от недостиг на вода.

В тази връзка на 21-та Конференция на Международната общност в Париж през декември 2015 година, е подписано глобално Споразумение от 175 страни, в това число и България.

Целта, залегнала в Споразумението от Париж е, всички страни да намалят емисиите си на парникови газове до нива, които ще помогнат за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий. Това историческо събитие е крачка напред в борбата с климатичните промени.

Източник

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *