“Рободог” в Космоса

За първи път в историята на кучетата-роботи и космическите пътувания четирикрак “рободог” е управляван от човек извън земната атмосфера. Само роботи с колела досега са били управлявани дистанционно от Космоса.

Тестът „Surface Avatar“ (в буквален превод от английски ез. „Повърхностен аватар“-бел.ред.) се провежда през януари. Астронавтът на Европейската космическа агенция (ESA) Маркъс Уанд управлява няколко различни роботизирани системи на Земята от Международната космическа станция (ISS), част от проект, който в крайна сметка цели да позволи на хората да контролират роботи на други планети и спътници като Луната или Марс, докато са в орбита около тях.

Уанд контролира робота на име Берт, създаден от Германския аерокосмически център (DLR). Роботът има крака, предназначени да ходят по няколко различни вида терени, които може да не са достъпни с колела, както и да изследва малки пещери, недостъпни за хората.

Докато Уанд контролираше “рободога”, позволявайки му да изследва марсианската лаборатория на DLR и да наблюдава терена, той насочи вниманието си към два други роботи: Rollin’ Justin на DLR, хуманоиден обслужващ робот и роувъра Interact на ESA. Следвайки предишни експерименти, които изследваха как закъсненията във времето могат да повлияят на управлението на робот от Космоса, този път двете машини работят заедно, за да изпълнят обща задача.

„Дори между хората сътрудничеството е сложно. Трябва да се сключат споразумения и да се разберат взаимните намерения. Това е особено предизвикателство, когато различни роботи трябва да сформират екип и успешно да изпълнят задача заедно“, обясняват от DLR в изявление.

При изграждането на местообитание, например, комбинирането на различните умения на няколко робота е много полезно. В първия експеримент от този вид, хуманоидният робот Rollin’ Justin на DLR и Interact Rover на ESA се справиха с такава задача и съвместно инсталираха къса тръба, представляваща научно измервателно устройство, предава IFL Science.

Контролирането на робот, с който дори не сте на една и съща планета, е само част от целта, като екипът се надява, че астронавтите един ден ще могат да контролират няколко робота по време на мисия, като ги карат да действат полу- или напълно автономно според изискванията.

„Бъдещите станции на Луната и Марс, включително местообитанията на астронавтите, ще бъдат изградени и поддържани от машини, работещи под ръководството на астронавти“, обясни Алин Албу-Шафер, директор на DLR Института по роботика и мехатроника.

„Нашите най-нови алгоритми за управление и AI позволяват на един астронавт да командва цял екип от различни роботи“, казва той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *