Традициите и българският дух са вечно живи

Приключи конкурсът „Българската мартеница – символ и традиции“, организиран от Съюза на свободните писатели в България, Салона за българска култура и духовност в Чикаго с председателка Снежана Галчева и Работилница за мартеници с президент Диана Панталеева. Големият победител в него е безкрайната съпричастност на участниците, тяхното родолюбие и привързаност към изконните, прекрасни български традиции. Традиции, които показват, че българщината, българският дух е жив и ще живее, докато има такива радетели за неговата вечност като Детския литературен клуб „Сладкодумци“ в Шумен, чудесните бъдещи творци – децата от СУ „В. Левски“ във Велинград, от Сливен, Перник, Варна и др. Но няма как да наградим всички, колкото и да ни се иска, колкото и да го заслужават, споделят организаторите. Резултатите от тази прекрасна надпревара е определило журито на конкурса в състав Снежана Галчева, Диана Панталеева и Димитър Йовков.

Възрастни – проза: първа награда – „Откъде идва традицията да носим мартеници на ръцете“ от Гергана Славова, „Мартеници“ от Здравка Христова, „Мартениците“ от Илия Левков; втора награда – „Приказка за мартеницата“ от Николета Динкова, „Мартениците тук и по света“ от Мария Гюзелева, „Мартениците на нашия живот“ от Светлана Чамова-Маринова; трета награда – „Празните пощенски кутии“ от Делян Балев, „Късмет“ от Любомира Петрова.

Възрастни – поезия: Голямата награда е за „Мартеница“ на Христина Главанова; първа награда – „Мартениците“ от Христина Въчева, „Прозрение“ от Веска Манафова, „Мартеници“ от Росица Копукова; втора награда – „Първи март“ от Детелина Стефанова, „Прераждане“ от Владимир Илиев, „Честита Баба Марта“ (акростих) от Ангелина Михайлова, „Рапсодия в червено-бяло“ от Диана Фъртунова; трета награда – „Мартеници“ от Симеонка Тихова, „На първи март“ от Елена Богданова, „Мартеницата любима“ от Валентина Маринова, „Хороводно“ от Дарина Цветкова.

Деца – проза: първа награда – „Нещо родно в Милано“ от Азия Треротола, „Спасяването на Пенда“ от Симона Василева, „Баба Марта“ от Орчун Исмаил; деца – поезия: Специалната награда спечели Литературният клуб „Сладкодумци“ от Шумен с ръководителка Силвия Маринова, както и неговите членове Денис Ахмед, Георги Пощаров, Дилара, Ерсан Исмаил, Елис Хиджаби, Рая Дочева, Яна Стоянова, Орчун Исмаил, Наоми Провоу; първа награда – „Баба Марта“ от Радослав Карауланов, „Мартеница – символ и традиции“ от Атила Мехмед, „Мартеничка на ръката“ от Сибел Сибел.

 

Публикуваме писмото на Азия Треротола, чиято майка е българка, а баща й е италианец, предоставено на ДУМА от организаторите на конкурса.

 

НЕЩО РОДНО В МИЛАНО

 

Аз, Азия, съм в V клас. Това, което искам да разкажа, се случи, когато наближаваше Баба Марта, както каза мама Галя. Тя е родена и израснала в столицата на Тракия – град Пловдив. Една от най-хубавите традиции, които мама запази в нашето семейство, е направата на мартеници. Тя научи и мен на това, да ги окачваме за здраве и успехи на притежателите. Много грижливо най-напред приготвяхме бялата и червената прежда. Набелязвахме освен нас и за кого другиго да направим. Изненадата за моите учителки-италианки бе, когато след най-искрени пожелания им вързах мартеници, а съучениците ме аплодираха. Някои от тях пожелаха и на тях да окача. Зарадвахме с мартеници и много семейни приятели. Щастливец е и нашият домашен любимец – кучето Снут, за който направих мартеница.

Тази българска традиция продължаваме в  чужбина и не забравяме произхода на нашите родители.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *