В „Български пощи“ не може да платите с карта

„Български пощи“ упорито стои в миналия век. В България дори в повечето квартални бакалии може да платите с банкова карта, но в държавните пощенски станции не – там няма ПОС терминали. Това става ясно от отговор на бившия, но и настоящ служебен министър на транспорта Георги Гвоздейков.
Въпросът към министъра е колко от офисите на „Български пощи“ не са снабдени с ПОС устройства и в какви срокове се предвижда да бъдат оборудвани. Отговорът е изненадващ и потресаващ – на този етап никъде в мрежата на държавното предприятие няма терминали и затова там човек няма как да си плати тока, водата или данъците например с дебитна карта.
Гвоздейков обяснява, че за поставянето на собствени ПОС устройства е „необходима регистрация като платежна институция и получаване на съответен лиценз от БНБ“. И тъй като „Български пощи“ не разполага с такъв лиценз, не можело да ползва самостоятелно услугата „Плащане чрез ПОС терминал“.
Затова държавното дружество било провело редица среща с банки, за да обсъди условията за инсталиране и ползване на техни ПОС терминални устройства в пощенските станции. Но до подписване на договор така и не се е стигнало, посочва министърът. Търсенето обаче продължавало.
Зад тези „експертни“ обяснения се крие съвсем прозаичен и прост отговор – „Български пощи“ не се обзавежда с ПОС устройства, защото не иска да плаща  такси и комисиони. Още през 2020 г. от държавната фирма казват: „Няма терминали, защото условията, предложени ни от банките са много неизгодни за нас. В този момент не можем да си позволим да инсталираме такива“.
Явно е, че оттогава нищо не се е променило. Изумително, че дори дребни търговци се разбират с банките, а държавен мастодонт с мрежа от почти 3000 клона и офиси с години не може да договори приемливи условия за наемане на ПОС машинки. И оредяващите му клиенти все така броят левове и стотинки на гишетата.
По данни на БНБ на пазара активно се използват над 7 млн. банкови карти. Българите обичат технологичните новости и мнозина вече дори не използват „старомодните“ пластики, а плащат с дигитални карти и портфейли в своите телефони и смартчасовници.

 

 

 

автор:Дума

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *