Какво да правим, ако попаднем на буря сред природата

При гръмотевична буря във високата планина не трябва да заставаме близо до дървета.

„Ако има много дървета е много опасно. Може би най-правилното е да застанем на около 10 м от няколко дървета, но да не сме по-близо“, съветва планински спасител.

Важно е да не се допираме до корените на дърво, защото те са проводник на електричеството. Ако видим единични скали, не трябва да се докосваме и до тях.

„Защото статичното електричество пълзи по влагата по самия камък, както и по дървото. Ако сме в малка пещера, на която сме на 1-2 от входа, пак може да ни засегне“, казва планинският спасител.

Телефоните трябва да са изключени. „Когато са включени, те излъчват цифрови пакети, които правят статично електричество във въздуха, което привлича другото електричество. В много случаи вече е доказано, че хора са ударени от светкавица по време на телефонен разговор. светкавицата влиза от посоката на телефона.“

Ако високо в планината носим метални щеки, най-правилно е да ги оставим някъде далече от нас, а след бурята да се върнем да ги вземем.

„Най-правилната ситуация е да намерим безопасна зона далеч от камъни и единични скали, от всякакви единични неща, котио стърчат, да клекнем, да сложим главата си между краката, както сме клекнали, да наведем главата надолу и с ръце да запушим ушите си. Ако имаме дъждобран или нещо гумирано, може да се наметнем с него“, съветва още планинският спасител.

Нова телевизия, „Събуди се“

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *