Ново солено поскъпване на газа от септември

Държавният газов доставчик „Булгаргаз“ прогнозира октомврийската цена на природния газ у нас да е почти 70 лв./MВтч. Въпреки това нивото ѝ оставало с близо 16 лева по-ниско от очакваните тарифи на европейските пазари. Това съобщиха от дружеството, което би трябвало да е внесло и заявлението си за цената от 1 септември за утвърждаване от енергийния регулатор, но не посочва какво е подадено. Сега действащата августовска цена е 57,60 лв./MВтч без данъци и такси, което е над прогнозираната през юли цена на суровината за септември. Последното поскъпване за август беше по-високо от очакваното. Вместо с 12 на сто КЕВР разреши 15% по-високи цени.

Каква ще е цената от следващия месец ще се разбере на първо число, но изчислената сега тарифа за октомври е с около 22-23 на сто по-висока от сега действащата. Дори и при това положение калкулираната прогнозна цена за октомври от 69,76 лв. или 35,67 евро за мегаватчас била доста по-ниска от пресметнатата също по прогнозни данни тарифа за европейските пазари от 44 евро/МВтч. Реално прогнозираната от „Булгаргаз“ цена за октомври е дори под постигнатата на българската газова борса цена за доставки на 12 август от над 70 лв/МВтч.

В момента европейските газови пазари бележат нетипични за сезона на ниското потребление високи цени, които са провокирани от слабото запълване на европейските газови хранилища. Те обаче в голямата си част се държат от руската „Газпром“ и анализаторите допускат, че поддържаното ниско темпо на нагнетяване на газ в хранилищата е умишлено, за да може руският концерн да оправдае пускането на газопровода „Северен поток 2“, срещу който са САЩ, Украйна, Полша и Прибалтийските републики.

Междувременно цената на природния газ на най-търгувания газов хъб в Европа – нидерландския TTF, отчете висока цена. Септемврийските фючърси на TTF на ICE достигнаха до рекордната цена от 46,600 евро за MWh. Това е ръст с 4,356% спрямо цената при затварянето на предишната сесия. Така с нивото от над 570 долара за 1000 куб м, отчетени практически три часа по-рано, се поставя пореден исторически максимум, сочат данните от търговията. При старта на търговията цената на септемврийските фючърси бе на ниво от 548 долара за 1000 куб м, но през деня успя да се повиши до 569 долара.

Резкият ръст на синьото гориво на форуърдния пазар започна през миналата година. Средната цена на фючърсите бе около 150,6 долара за 1000 куб м. Предвид настоящите стойности, за година цената на газа на практика се е увеличила с 3,6 пъти. От началото на месец юни, според изчислението на експертите, когато цената на газа е била около 315,8 долара, повишението е от порядъка на 1,8 пъти.

 

Коментар – в статията на Мая Йовановска „Страшна скъпотия„.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *